Utorok 25.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Exfunkcionár NAKA Kučerka za úplatky, ku ktorým sa priznal, odmietol dohodu o vine a treste
Viac v článku
03. 11. 2021 13:35 | AMSTERDAM/TASR

V Alpách už snežia nanoplasty. Dostali sa tam z týchto európskych miest

Do hôr ich zavliekol vietor.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Vedci z Utrechtskej univerzity (UU) v Holandsku objavili v rakúskych Alpách nanoplasty, ktoré sa tam preniesli vetrom z veľkých európskych miest. To podľa vedcov môže znamenať, že v ovzduší miest sa nachádzajú ohniská nanoplastov. Výskum bol zverejnený v pondelok v databáze ScienceDirect.

Skupina vedcov objavila nanoplasty vo vysokej nadmorskej výške v okolí meteorologickej stanice na hore Hoher Sonnblick v rakúskej spolkovej krajine Salzbursko. Je to prvý takýto objav v tejto oblasti, uvádza sa tlačovej správe univerzity.

Výskumníci odoberali vzorky snehu a ľadu s cieľom nájsť organické častice. Sneh a ľad odparovali a zvyšok pálili, aby tak mohli analyzovať výpary.

„Nečakane to smrdelo ako horiace plasty," povedal vedúci výskumného tímu Dušan Materič z Ústavu výskumu morí a atmosféry (IMAR) na Utrechtskej univerzite.

Experti zaznamenali prítomnosť viacerých druhov plastov, z ktorých väčšinu tvorili polypropylén a polyetyléntereftalát. Čiastočky plastov boli menšie než 200 nanometrov, čo je výrazne menej než plasty nájdené počas predchádzajúcich výskumov.

Tím vedcov objavil koreláciu medzi vysokou koncentráciou nanoplastov a vetrom vejúcim smerom z veľkých európskych miest – najmä z priemyselnej oblasti Porúrie v Nemecku, ale aj z Holandska, Paríža či Londýna.

Ďalšie skúmanie podľa jeho slov potvrdilo domnienku, že nanoplasty sú naozaj prenášané vzduchom z mestských oblasti.

„Je to znepokojujúce, pretože to môže znamenať, že v našich mestách sú ohniská nanoplastov. Tie sa môžu nachádzať i vo vzduchu, ktorý dýchame," povedal. Vedci v tejto súvislosti uskutočňujú ďalší výskum.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?