Sobota 27.11. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Českého prezidenta Miloša Zemana dnes prepustia z nemocnice do domácej karantény
Viac v článku
19. 10. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Recyklovanie už nestačí. Čoskoro sa spustí povinné zálohovanie PET fliaš a plechoviek

Cieľom je zvýšiť množstvo zberu nápojových obalov zo 60 percent na 90 percent, to je 1,3 miliardy obalov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Povinné zálohovanie plastových fliaš a plechoviek bude na Slovensku platné od 1. januára 2022. Fungovať bude rovnako ako pri vratných fľašiach zo skla. Cieľom zálohovania je presunúť značnú časť odpadu, ktorý tvoria z kontajnerov, riek, lesov a trávnikov priamo na recykláciu. Ako to bude vyzerať, čo nás čaká a či je na to Slovensko pripravené, nám v Teleráne prezradila Lucia Morvai, riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu u Správcu zálohového systému.

Zálohovanie

Ešte raz zdôrazníme, že zálohovanie PET fliaš a plechoviek začne od začiatku budúceho roka. Ide o významný krok, kedy tak,ako vraciame sklenené fľaše vrátime do obchodu aj tento tovar. Nie však hocijaký. „Zálohovateľné plechovky aj PET fľaše budú označené znak Z (viď obrázok nižšie) ako zálohovanie. Za takto označené produkty s nápojmi zaplatíte na pokladni o 15 centov viac, záloh vám potom pri ich vrátení v plnej výške vrátia,“ vysvetlila Morvai.

Znak zálohovania.
Znak zálohovania. Foto: Teleráno
 

Súčasné obaly preto neodkladajte, tie ešte nemajú potrebné označenie, takže sa nebudú dať vrátiť. Zálohovateľné budú len obaly zaregistrované u Správcov zálohového systému, aby vedeli odlíšiť, za ktoré bol zaplatený záloh.

Obaly budete môcť odovzdať v obchode prostredníctvom ručného zberu alebo do automatu. „Obaly musíte vrátiť nepoškodené, nestlačené a v pôvodnom tvare, aby ich mohol automat naskenovať a identifikovať. V automatoch sa následne stláčajú a prevážajú sa už stlačené,“ upozorňuje.

Vízia

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek sa v zahraničí ujalo a úspešne funguje. Slovensko chce touto formou zvýšiť množstvo zberu nápojových obalov zo 60 percent (r. 2018) na 90 percent (očakávanie pre r. 2025), to je 1,3 miliardy obalov. Tie sa následne zrecykľujú a efektívne využijú pri výrobe nových obalov.

Zálohovať budete môcť plastové fľaše a plechovky od nápojov s objemom 0,1 až 3 L vrátane. Konkrétne plechovky z limonád, piva, radlera a energetických nápojov a fľaše z minerálnych vôd, ľadových čajov, ovocných štiav a vína.

Čo sa nezálohuje.
Čo sa nezálohuje. Foto: Teleráno
 

Viac sa o zálohovaní dozviete z nasledujúceho rozhovoru.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?