Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
V trenčianskej bytovke horelo na deviatom poschodí, v byte našli jednu mŕtvu osobu
Viac v článku
17. 10. 2021 19:17 | BRATISLAVA/TV Markíza

Slovensko navštívil popredný vedec. Povedal, aké sú dve najväčšie výzvy ľudstva

S ľuďmi sa treba rozprávať a ukázať im, že ak dôverujú pilotom, mali by aj vedcom.

vido cox.jpg
vido cox.jpg

Čím viac vieme o vesmíre a planétach, tým neuveriteľnejší je príbeh našej malej modrej planéty. Hovorí to jeden z najvýznamnejších vedcov súčasnosti Brian Cox. Na Slovensko prišiel spolu s ďalšou vedeckou legendou Kipom Thornom. Ľuďom sa pokúsili odpovedať, či veda dokáže vyriešiť všetky výzvy ľudstva.

„Veda nedokáže vyriešiť všetko. Život je zložitejší. V každom prípade - veda je proces, je to cesta získavania dôveryhodných vedomostí o svete,“ hovorí Brian Cox.

Cox je časticový fyzik a momentálne jeden z najuznávanejších popularizátorov vedy na svete. Možno by ste čakali, že tento muž mal vždy vo všetkom jasno a bol excelentný v škole. No nie je to tak. Z matematiky mal na gymnáziu štvorku. A dlho sa rozhodoval či sa nemá stať muzikantom. Hral na klávesoch v známej kapele, nakoniec ale vyhrala veda.

„Tá nám dáva možnosti. Dokáže odpovedať čo sa stane s klímou, keď spálime všetky fosílne palivá, alebo ako vyriešime celosvetovú pandémiu. Veda nám dáva rámce na tieto otázky aj na to aby sme napredovali,“ hovorí vedec.

Práve klíma a pandémia sú podľa fyzika najväčšími výzvami ľudstva. Možno práve preto pri nich vznikajú najrôznejšie falošné správy a hoaxy.

Aj napriek nespočetným vedeckým faktom mnohí ľudia na celom svete spochybňujú vedcov či lekárov. Vyhrotilo sa sa to práve počas pandémie.

„Určite by sme ich nemali nazývať hlúpymi, ukázalo sa, že toto nefunguje. S ľuďmi sa treba rozprávať. Dám vám jeden príklad. Väčšina ľudí dôveruje lietadlám a spôsobu, akým fungujú, nepovedia zo sedadla cestujúceho, že oni by vedeli s tým strojom pristáť lepšie, spoľahnú sa na pilota. Tú dôveru, ktorú požíva či už pilot, chirurg, staviteľ mostov alebo nukleárny inžinier by sme sa mali pokúsiť rozšíriť aj na iných odborníkov,“ hovorí Cox.

S Brianom Coxom sme hovorili aj o snahe ľudstva dobýjať vesmír. Súkromné spoločnosti sa predbiehajú vo výrokoch, kedy a kde vybudujú základne.

„Rozprával som sa s Jefom Bezzosom aj Elonom Muskom a obaja povedali že je to nesmierne drahé. Potrebné je vytvoriť také rakety, ktoré by dokázali vzlietať a pristávať. Potom bude takéto cestovanie o niečo lacnejšie. Myslím si, že na Mesiaci vybudujeme základňu v najbližších rokoch, no s Marsom to bude zložitejšie,“ dodal Cox exkluzívne pre TV Markíza.

Rozhovor s ním nakrúcal Dávid Vido.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?