Pondelok 24.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Módny svet prišiel o velikána: Stál za šokujúcimi róbami Beyoncé či Kardashianky
Viac v článku
13. 10. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Obrovská nádej v boji s rakovinou. Lekárom sa podarilo vyliečiť doteraz nevyliečiteľne chorého

Štandardne sa pritom títo pacienti liečia agresívnym „kokteilom“.

Rakovina - ilustračné foto
Rakovina - ilustračné foto Foto: Profimedia

Londýnsky Inštitút pre výskum rakoviny prišiel s novou imunoterapeutickou liečbou, ktorá môže zachrániť aj doteraz nevyliečiteľne chorých. Píše The Guardian.

Uvádza to na základe svojej štúdie na pacientoch s rakovinou hlavy a krku. Jedného z nich sa úplne podarilo zbaviť nádorov.

Štúdie sa zúčastnilo tisíc pacientov, ktorým lekári inštitútu podali kombináciu niekoľkých imunoterapeutických liekov.

Spustili tým reakciu imunitného systému, ktorý zaútočil na rakovinotvorné bunky. To spôsobilo zmenšenie nádorov a v niektorých prípadoch dokonca aj ich zmiznutie.

Kombinácia liekov Nivolumab a Ipilimumab predĺžila v pacientom život v priemere o tri mesiace. Jeden 77-ročný účastník však bol napríklad vyliečený úplne. „Jeho nádor úplne zmizol po niekoľkých týždňoch liečby,“ uviedol inštitút.

Štandardne sa pritom títo pacienti liečia agresívnym „kokteilom“ dvoch chemoterapeutických liekov a cielenej liečby. Tá vedie k vedľajším účinkom ako nevoľnosť, strata chuti do jedla, bolesť či problémy s dýchaním.

„Sú to sľubné výsledky. Vďaka nim môžeme lepši vybrať pacientov, ktorí budú čo najviac profitovať z tejto imunoterapeutickej liečby,“ povedal výkonný šéf londýnskeho Inštitútu pre výskum rakoviny Kristian Helin.

Nová liečbu špeciálne navrhli pre pacientov s relapsom alebo metastázou rakoviny hlavy a krku. Taktiež aj pre tých, ktorí majú „imunitný marker“ (proteíny, ktoré určujú schopnosť tela odolávať škodlivým činiteľom ako baktérie či iné cudzie látky), čo naznačuje, že by mali z tohto typu imunoterapie prospech.

Závery štúdie predstavili zástupcovia inštitútu na virtuálnom kongrese Európskej spoločnosti pre lekársku onkológiu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?