Pondelok 24.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Módny svet prišiel o velikána: Stál za šokujúcimi róbami Beyoncé či Kardashianky
Viac v článku
21. 07. 2021 09:30 | USA/TASR

VIDEO: Takto si užíval miliardár Bezos a posádka Blue Origin beztiažový stav

Bezos sa vyjadril, že to bol najlepší deň v jeho živote.

Jeff Bezos a posádka v beztiažovom stave
Jeff Bezos a posádka v beztiažovom stave Foto: Profimedia

Najbohatší muž sveta má už naozaj všetko. Splnil si sen aj o lete do vesmíru. Spoločne s celou posádkou tak v utorok (20.7.) zažil beztiažový stav. V kapsule rakety New Shepard vyvinutej spoločnosťou Blue Origin ich radosť zaznamenala kamera. Video zverejnila agentúra Reuters.

Jeff Bezos na tlačovej konferencii po úspešnom lete prezradil, že to bol najlepší deň v jeho živote. „To bolo úžasné," zakričal Bezoz do vysielačky hneď po tom, ako New Shepard úspešne pristál v texaskej púšti. Na tlačovej konferencii k tomu dodal, že toto je len malá ukážka toho, čo Blue Origin ešte urobí", citovala agentúra Reuters.

 

„Najväčší dojem počas krátkej cesty do vesmíru na mňa spravil nádherný výhľad na Zem, ktorá ma ohromila svojou krásou a krehkosťou," pokračoval Bezos. „Každý astronaut, ktorý bol vo vesmíre, tvrdí, že ho to zmenilo. Vidí Zem vo svojej kráse, ale aj zraniteľnosti a ja to môžem tiež potvrdiť."

Bezos a jeho traja spolucestujúci si počas letu užili len zhruba trojminútový beztiažový stav. Na záberoch, ktoré v utorok zverejnila spoločnosť Blue Origin, však vidieť, že tento čas využili naplno. Pasažieri robili kotrmelce a Bezos hádzal žuvacie cukríky do úst svojho spolucestujúceho.

Na palube rakety New Shepard bol okrem Bezosa aj jeho brat Mark, 18-ročný čerstvý absolvent strednej školy Oliver Daemen a 82-ročná pilotka Wally Funková.

„Zažili sme úžasné chvíle, bolo to nádherné," povedala Funková, ktorá sa stala historicky najstaršou osobou vo vesmíre. „Chcem ísť znova," dodala.

Jeff Bezos a posádka Blue Origin
Jeff Bezos a posádka Blue Origin Foto: TASR/AP
 

Raketa Blue Origin vystúpila počas letu do výšky 107 kilometrov a pri kolmom vzlete trojnásobne prekonala rýchlosť zvuku. Letela rýchlosťou 3595 kilometrov za hodinu. Pasažieri nakrátko zažili až šesťnásobné preťaženie. Celý let trval podľa dát od Blue Origin desať minút a desať sekúnd.

Najbohatší muž sveta na konci besedy predstavil svoju novú filantropickú iniciatívu. Bezos oznámil, že daruje 200 miliónov dolárov (približne 170 miliónov eur) dvom aktivistom, ktorí sa snažia zo sveta urobiť lepšie miesto pre život. Sto miliónov dolárov dostane americký politický komentátor, právnik a zakladateľ viacerých neziskových organizácií Van Jones. Druhým oceneným je šéfkuchár José Andrés, ktorý sa venuje charitatívnej činnosti.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?