Utorok 25.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Nové pravidlá už oddnes: Skrátená izolácia pre pozitívnych aj blízke kontakty
Viac v článku
01. 02. 2021 15:21 | OAKLAND/kc

Prielom v medicíne: Vedci už dokážu na sto percent predpovedať niektoré druhy autizmu

Praktické využitie novej metódy predpovedania autizmu by sa čoskoro mohlo stať súčasťou vyšetrenia, buď pred tehotenstvom alebo počas neho.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Blue Planet Studio

Nová technológia založená na využití umelej inteligencie je schopná predpovedať niektoré druhy autizmu. V testoch bola úspešná na sto percent, opísali autori výskumu v článku, ktorý vyšiel v odbornom magazíne Molecular Psychiatry.

Novinka, s ktorou vedci experimentujú, využíva analýzy biomarkerov v krvnej plazme matiek. Je založená na algoritme strojového učenia, ktorý dokáže rozoznať kľúčové protilátky spojené s poruchou autistického spektra (ASD). Tento druh autizmu nesie označenie MAR ASD (autizmus súvisiaci s maternálnymi protilátkami). Ten tvorí približne 20 percent zo všetkých diagnóz autizmu.

Predpokladá sa, že MAR ASD je výsledkom vzniku materských autoprotiátok, ktoré sú nepriateľské voči proteínom v mozgu plodu, ktorý budúce matky nosia. Ako veľmi tieto protilátky s bielkovinami reagujú, má potom vplyv na to, s akou veľkou pravdepodobnosťou sa u dieťaťa vyvinie MAR ASD.

Vedci z Kalifornskej univerzity tento predpoklad overili pomocou experimentu, v ktorom skúmali vzorky plazmy od 450 matiek s deťmi trpiacimi MAR ASD a od 342 matiek s deťmi bez MAR ASD. Cieľom bolo využiť strojové ućenie na rozoznanie vzorcov, ktoré vedú k nepriateľskému správaniu všetkých autoprotilátok, ktoré sú silno spojené s poruchou autistického spektra, a tých, ktoré sú špecifické pre poruchu autistického spektra.

Vedci objavili tri hlavné vzorce spojené s MAR ASD, vrátane takého, ktorý významne zvýšil šance dieťaťa ocitnúť sa v autistickom spektre - nazvali ho reaktivita CRMP1.

„V prípade, ak matka napríklad autoprotilátky proti CRMP1 a GDA (najbežnejší vzorec), je pravdepodobnosť, že bude mať dieťa s autizmom 31-násobne vyššia ako u bežnej populácie. To je veľmi výrazné. Existuje ale veľmi málo vecí, ktoré vám umožnia takéto hodnotenia rizika," uviedla profesorka Judy Van de Waterová, hlavná autorka štúdie.

Praktické využitie novej metódy predpovedania autizmu by sa čoskoro mohlo stať súčasťou vyšetrenia buď pred tehotenstvom alebo počas neho.

„Dokážeme si predstaviť, že by žena mohla podstúpiť krvný test na tieto protilátky ešte pred otehotnením. Keby ich mala, vedela by, že jej hrozí veľmi vysoké riziko, že bude mať dieťa s autizmom. Ak ich nemá, má o 43 % nižšiu šancu, že bude mať dieťa s autizmom, pretože MAR ADS je vylúčený," dodala Van de Waterová.


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?