Streda 26.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Česko daruje Ukrajine delostrelecké granáty, rozhodla vláda
Viac v článku
04. 01. 2021 18:41 | ANGLICKO/tvnoviny.sk, lm

Žena takmer prišla o život. Lekári si pomýlili rakovinu s intoleranciou na lepok

Z vyšetrenia ju poslali domov s radou, aby jedla probiotické jogurty, ona však trpela druhým štádiom rakoviny maternice.

Dafina Malovska
Dafina Malovska Foto: Facebook / Dafina Malovska

Mysleli si, že trpí intoleranciou na lepok, no v skutočnosti sa u nej rozšírila rakovina maternice. Žena musela napokon podstúpiť úplné chirurgické odstránenie maternice, aby si zachránila život, informuje Daily Mail.

Tridsaťdeväťročná Macedónčanka Dafina Malovska, ktorá žije v anglickom Surrey, začala trpieť silným nadúvaním. Svojho praktického lekára navštívila niekoľkokrát, kým ju napokon poslal na vyšetrenie ku gastroenterológovi. Lekár však nezistil žiadne problémy a s radou, aby jedla probiotické jogurty, ju poslal domov.

Príčinu problémov odhalilo až vyšetrenie u gynekológa. K nemu sa vybrala po tom, čo si všimla krvácanie medzi menštruáciami. Lekár jej urobil ultrazvuk, ktorý preukázal šokujúci nález. Dafina mala na maternici polkilový nádor. Lekári sa rozhodli pre okamžitú operáciu. Neskôr sa však ukázalo, že rakovina sa rozšírila aj do jej vaječníkov, a tak bola nútená podstúpiť úplnú hysterektómiu, pri ktorej jej odstránili maternicu aj vaječníky.

„Bola som taká vystrašená, že umriem, že som vlastne ani nemala čas myslieť na deti, ktoré nikdy nebudem mať. Neskôr, keď som sa zotavovala, ma to zasiahlo,“ uviedla Dafina pre Mirror.

Dafina si prešla doslova peklom po tom, čo sa bála, že pre jej stav si zrejme nebude vedieť nájsť ani životného partnera. Neskôr sa však stretla s mužom menom Ashton, s ktorým sa po šiestich mesiacoch vzťahu zasnúbila.

Week in Dubai :)

Uverejnil používateľ Dafina Malovska Nedeľa 29. marca 2020

Zdroj: Facebook/Dafina Malovska

Po operácii sa však musela Dafina vysporiadať aj s menopauzou, ktorá prichádza okamžite po odstránení vaječníkov bez ohľadu na vek ženy. „Odvtedy ubehli už roky, ale každý deň sa musím vyrovnať s následkami skorej menopauzy ako sú návaly horúčavy, nočné potenie, výkyvy nálady, vaginálna suchosť a nižšia hustota kostí. A to mám iba 39 rokov!“

Operáciu podstúpila Dafina ešte v roku 2014, no so svojim príbehom sa podelila v rámci kampane za pravidelné preventívne prehliadky žien, ktoré jediné dokážu včas zachytiť príznaky. Sama tvrdí, že jej cieľom je, aby si už žiadna žena nemusela prejsť podobným utrpením akým ona.

Napriek všetkému, čím si Dafina musel prejsť, je teraz vďačná za to, že je nažive a vyzýva ženy a dievčatá, aby absolvovali pravidelné kontroly, aj keď sú im nepríjemné. Iba tak dokážu lekári odhaliť potenciálne zdravotné problémy a doslova zachrániť život.

If you missed it, you can still hear my full story and the reason why Women’s Health in the UK must change for the good...

Uverejnil používateľ Dafina Malovska Streda 9. decembra 2020

Zdroj: Facebook/Dafina Malovska

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?