Pondelok 24.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Zdravé menu pre celú rodinu: Urobte si obľúbené poké, jarné rolky či hummus
Viac v článku
05. 11. 2020 17:00 | ZVOLEN/TV Markíza

Dubákom praje počasie a vraj sú ich plné lesy. Niekde rastú dokonca aj pod vodou

Ak budú vhodné podmienky, môžu rásť aj na Vianocem tvrdí odborník.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Presne o sedem týždňov sú Vianoce. Ak nemáte do kapustnice huby, pokojne si dubáky choďte ešte nazbierať do lesa. Znie to neuveriteľne, no vraj stále rastú po celom Slovensku. Slabšie hubárske povahy nech si teraz radšej zavrú oči.

Výnimočným úlovkom v neskorej jeseni sa môže pochváliť Andrej Macek zo Záhoria, ktorý na internete zverejnil zábery z lesa. Za pol hodinu nazbieral niekoľko krásnych dubákov. Dokonca našiel dubáky, ktoré rástli zatopené pod vodou.

Mykológa Vladimíra Kuncu z Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene vôbec neprekvapuje, že huby stále rastú. Hovorí o priaznivom počasí, a tak ich stále vytláča z pôdy.

„Sú hlavne veľmi dobré vlhkostné podmienky, čiže dobre napršalo, tak ako zvykne na jeseň. Zároveň rozdiely teplôt medzi dňom a nocou sú pomerne vyrovnané,“ vysvetlil Kunca.

Mykológ Vladimír Kunca.
Mykológ Vladimír Kunca. Foto: TV Markíza
 

Kým neprídu mrazy, vzácne úlovky si zachovajú aj chuť. Tvrdí, že huby momentálne ešte stále rastú po celom Slovensku. Neriadia sa kalendárom a ak budú vhodné podmienky, dubáky môžu rásť hoci aj na Vianoce.

„Vo výnimočných rokoch, ktorý sa možno ukazuje práve aj tento, sa môžu plodnice húb aj hríbov nájsť dokonca aj v decembri,“ dodal mykológ.

Viac sa dozviete v reportáži Ľuba Fronka.

 

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.   

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?