Utorok 18.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
V Tatrách hľadajú ďalšieho turistu. Víchrica znižuje jeho šance na prežitie
Viac v článku
14. 05. 2020 06:00 | SAO PAULO/tvnoviny.sk, lm

Muža bolel chrbát, tak navštívil lekára. Pri vyšetrení zistili, že má tri obličky

Muž sa s tromi obličkami už narodil a nespôsobovali mu žiadne komplikácie, práve naopak, fungovali úplne normálne.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / Taras Mikhailyuk

O tom, že má v tele tri obličky, sa dozvedel až ako 38-ročný a aj to len náhodou. Muž z brazílskeho Sao Paula sa vydal k lekárom po tom, čo ho bolel chrbát. Vyšetrenia ukázali, že má vyskočenú platničku, no okrem toho mu lekári oznámili, že sa môže pochváliť medicínskym unikátom, informuje portál Ifl Science.

„Nikdy sme nič také nevideli,“ uviedol Renato Foresto, lekár z nemocnice Hospital do Rim v Sao Paule, ktorý muža ošetroval. „Mali sme obavy, že niečo so zdravím pacienta nie je v poriadku, ale nasledovalo obrovské prekvapenie.“

Muž sa s tromi obličkami už narodil a nespôsobovali mu žiadne komplikácie, práve naopak, fungovali úplne normálne. Vyšetrenie preukázalo, že jedna ľavá oblička je pripojená močovodom na mechúr, pričom druhá ľavá oblička sa napája na močovod prvej tesne pred vstupom do mechúra. Pravá oblička je napojená normálne.

Zdroj: Instagram/ the.medical.alphabet

Lekári tvrdia, že táto abnormalita pravdepodobne nastala počas embryonálneho vývoja, keď sa jedna štruktúra obličky rozdelila na dve časti. Ide o veľmi zriedkavý stav, vo svete je zdokumentovaných menej ako 100 podobných prípadov.

Napriek tomu lekári tvrdia, že prípadov môže byť viac. Veľa ľudí však o nadpočetnej obličke nemusí ani len tušiť, keďže nespôsobuje žiadne komplikácie. O jej existencií sa dozvedia náhodne pri vyšetrení iného zdravotného problému.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?