Utorok 25.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Exfunkcionár NAKA Kučerka za úplatky, ku ktorým sa priznal, odmietol dohodu o vine a treste
Viac v článku
25. 02. 2020 14:47 | PITTSBURGH/kc

Žena má v moči veľké množstvo alkoholu napriek tomu, že vôbec nepije

Spočiatku ju podozrievali, že sa nechce priznať k alkoholovej závislosti.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/TippaPatt

Lekári v americkom Pittsburghu sa stretli s doteraz nezaznamenaným ochorením močového mechúra. Pri vyšetreniach zistili, že žena, ktorá sa lieči na cukrovku a cirhózu pečene, má v moči veľké množstvo alkoholu napriek tomu, že ho vôbec nepije.

V močovom mechúre ženy (61), ktorej meno je predmetom lekárskeho tajomstva, objavili kvasinky zodpovedné za túto zvláštnosť. V jej tele dochádza k fermentácii (kvasenie), ktorú poznáme napríklad aj z procesu výroby piva. Kvasinky pri ňom premieňajú cukor na alkohol a oxid uhličitý. Štúdiu zverejnil odborný portál Annals of internal Medicine.

Doktor Keniči Tamama z Medicínskeho centra Pittsburskej univerzity uviedol, že ženu spočiatku podozrievali, že sa nechce priznať k alkoholovej závislosti. To bolo dôvodom, že ju stiahli zo zoznamu čakateľov na transplantáciu pečene, ktorú mala v zlom stave.

Kvasinky druhu Candida glabrata, ktoré produkuje telo každého človeka, sa z neznámeho dôvodu začali hromadiť práve v močovom mechúre. Pacientku začali liečiť pomocou protihubovej látky, vakcína však nezabrala. Dôvodom je podľa lekárov najmä zlý stav pečene po neliečenej cukrovke.

Podobné prípady už medicína pozná, no tento sa od iných líši tým, že krv pacientky neobsahuje žiadny alkohol a s tým spojené príznaky. „Syndróm sebaopitia" (auto - brewery syndrome), ako pomenovali nový typ ochorenia, tak má nový poddruh.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?