Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Pri Dunajskej Strede došlo k tragickej nehode. O život prišla žena, medzi zranenými je aj dieťa
Viac v článku
27. 11. 2021 07:00 | USA/jh

Muž mal šťastnú ruku: Kresba z výpredaja za 30 dolárov je originál s hodnotou 50 miliónov

Autorom jedinečného diela je umelec Albrecht Dürer.

Perokresba od Albrechta Dürera
Perokresba od Albrechta Dürera Foto: Profimedia

Pred piatimi rokmi istý Američan ani netušil, aké hodnotné dielo drží v rukách. Pri predaji pozostalosti si kúpil kresbu, ktorá ho najviac zaujala. Zaplatil za ňu 30 dolárov (26 eur). Myslel si, že ide o kópiu diela renesančného umelca Albrechta Dürera.

Keď sa na kresbu pozreli svojím odborným okom kunsthistorici, dokázali, že ide o originál. Jeho cena by sa v aukcii mohla vyšplhať až na 50 miliónov dolárov, píše The Times.

Perokresbu s názvom Panna Mária a Ježiško mal vo svojej zbierke americký architekt Jean-Paul Carlhian, ktorý zomrel v roku 2012. Keď zomrela aj jeho manželka, dediči predávali ich majetok bez toho, aby zistili skutočnú hodnotu diel.

Nový majiteľ dal neskôr dielo posúdiť odborníkom, ktorí dospeli k prekvapivému záveru. Dielo pochádza zo 16. storočia.

Momentálne je v rukách londýnskej galérie Agnews až do aukcie. Tá sa s novým majiteľom dohodla o predaji a vopred mu zaplatila bližšie neurčenú čiastku. Jeho rodine to pomohlo splatiť dlhoročné dlhy, zaplatiť opravu strechy a kúpiť nové auto. Okrem toho bude zrejme nemenovaný dôchodca zaistený do konca života, pretože odhadovaná cena diela je pomerne vysoká.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?