Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Djokovič chce o rok štartovať na AO. Premiér štátu Viktória mu odkazuje, že iba ak sa zaočkuje
Viac v článku
20. 11. 2021 08:32 | HOLANDSKO/TASR

VIDEO: Demonštranti ovládli holandský Rotterdam. Polícia spustila varovnú streľbu, hlásia zranených

Podľa policajnej hovorkyne bola situácia na proteste životu nebezpečná.

Protesty v Holandsku
Protesty v Holandsku Foto: TASR - AP
Polícia spustila na piatkovom proteste v Rotterdame aj varovnú streľbu, hlásia dvoch zranených
Polícia spustila na proteste varovnú streľbu, hlásia dvoch zranených
Protesty v Holandsku

Holandská polícia v piatok večer spustila varovnú streľbu a použila vodné delo počas demonštrácie proti sprísneniu pandemických opatrení v Rotterdame. Najmenej dve osoby na mieste utrpeli zranenia. Informovali o tom agentúry DPA a Reuters.

Policajná hovorkyňa Patricia Wesselsová uviedla, že polícia použila varovné výstrely, pretože situácia na proteste bola “životu nebezpečná”. “Vieme, že najmenej dve osoby utrpeli zranenia, pravdepodobne v dôsledku varovnej streľby, ale presná príčina zranení ešte nebola určená,” vysvetlila.

Demonštrácie sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí. Tí došli vysloviť svoj nesúhlas s vládnym plánom dovoliť vstup do prevádzok a na spoločenské udalosti len osobám, ktoré sa preukážu platným covid pasom.

Účastníci protestu používali zábavnú pyrotechniku a hádzali do policajtov a hasičov rôzne predmety. Hlásených bolo niekoľko prípadov podpaľačstva, podpálené bolo minimálne jedno policajné auto. Proti výtržníkom zasahovali aj policajní ťažkoodenci.

Holandská vláda minulý týždeň oznámila návrat k čiastočnému lockdownu, ktorý bude platný tri týždne. Bary, reštaurácie, kaviarne a supermarkety musia v súlade s novými opatreniami zatvárať od minulej soboty o 20.00 h. Obchody, ktoré predávajú iné než základné tovary, musia zatvárať už o 18.00 h.

 

Primátor Rotterdamu protest odsúdil

Primátor holandského Rotterdamu Ahmed Aboutaleb v sobotu odsúdil násilnosti, ku ktorým došlo v tomto prístavnom meste na piatkovom proteste proti sprísneniu protipandemických opatrení. Sedem osôb na mieste utrpelo zranenia. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Polícia bola nútená použiť zbrane a dokonca vypáliť varovné výstrely,“ povedal Aboutaleb na tlačovej konferencii, pričom násilnosti odsúdil.

Tamojšie úrady v súvislosti s výtržnosťami zadržali viac ako 20 ľudí. Avšak očakávajú, že zadržia ešte viac osôb, keďže centrum mesta, kde sa nepokoje odohrali, je dôkladne monitorované bezpečnostnými kamerami.

Holandský minister spravodlivosti Ferd Grapperhaus označil "extrémne násilie" voči policajtom a hasičom v Rotterdame za "ohavné".

„Právo protestovať je v našej spoločnosti veľmi dôležité, ale to, čoho svedkami sme boli minulú noc, bolo jednoducho kriminálne správanie,“ uviedol Grapperhaus.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?