Utorok 25.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Nové pravidlá už oddnes: Skrátená izolácia pre pozitívnych aj blízke kontakty
Viac v článku
13. 11. 2021 07:05 , článok bol aktualizovaný 13. 11. 2021 07:20 | NEW YORK/TASR

Jeden z prvých vesmírnych turistov tragicky zahynul pri havárii neďaleko New Yorku

Do vesmíru letel spoločne s hercom Williamom Shatnerom.

Na snímke zľava zľava Chris Boshuizen, William Shatner, Audrey Powersová a Glen de Vries.
Na snímke zľava zľava Chris Boshuizen, William Shatner, Audrey Powersová a Glen de Vries. Foto: Blue Origin via AP

Americký podnikateľ Glen de Vries, ktorý v októbri letel do vesmíru ako člen posádky opakovateľne použiteľnej suborbitálnej rakety New Shepard vyvinutej spoločnosťou Blue Origin, zahynul pri leteckom nešťastí. Informovala o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie polície.

Malé lietadlo sa zrútilo v americkom štáte New Jersey zhruba 95 kilometrov západne od New Yorku. K havárii došlo ešte vo štvrtok krátko pred 15.00 h miestneho času (20.00 h SEČ).

"Máme potvrdené dve obete na životoch. Federálna letecká správa (FAA) bude hlavným vyšetrovacím orgánom," uviedol hovorca polície daného štátu s tým, že zahynuli Glen de Vries (49) a ďalší 54-ročný muž menom Thomas Fischer.

"Sme zdrvení správou o náhlom odchode Glena de Vriesa. Do celého tímu Blue Origin priniesol veľmi veľa života a energie. Na jeho vášeň pre letectvo, dobročinnú prácu a oddanosť remeslu sa nezabudne," uviedla spoločnosť v tvíte.

Glen de Vries.
Glen de Vries. Foto: AP Photo/LM Otero
 

De Vries, zakladateľ klinickej výskumnej platformy Medidata Solutions, sa 13. októbra zúčastnil na druhej vesmírnej misii Blue Origin s ľudskou posádkou.

Jedným zo štvorčlennej posádky bol i americký herec William Shatner, ktorý hral postavu kapitána Kirka v kultovom televíznom seriáli Star Trek. Shatner sa vo veku 90 rokov stal najstarším človekom, ktorý sa dostal do vesmíru.

Prečítajte si aj: VIDEO: „Kapitán Kirk“ sa stal najstarším človekom, ktorý sa pozrel do vesmíru

Raketa New Shephard odštartovala zo základne neďaleko mesta Van Horn v americkom štáte Texas. Let trval približne 11 minút, pričom posádka sa dostala tesne nad tzv. Kármánovu hranicu vo výške 100 kilometrov nad povrchom Zeme, ktorá je všeobecne považovaná za hranicu medzi zemskou atmosférou a kozmickým priestorom.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?