Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
V trenčianskej bytovke horelo na deviatom poschodí, v byte našli jednu mŕtvu osobu
Viac v článku
20. 10. 2021 09:46 | BRAZÍLIA/TASR

Brazílsky prezident Bolsonaro môže čeliť vážnym obvineniam z vraždy pre pochybenia pri pandémii

Brazília zaznamenala od začiatku pandémie viac ako 600 000 úmrtí.

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro.
Brazílsky prezident Jair Bolsonaro. Foto: TASR/AP Photo/Eraldo Peres

Senátor Renan Calheiros, ktorý vedie vyšetrovanie brazílskeho Senátu vo veci postupu vlády prezidenta Jaira Bolsonara v súvislosti s koronavírusovou pandémiou, navrhol obviniť prezidenta Bolsonara z vraždy pre údajne chyby vlády, ktoré viedli k úmrtiu desiatok tisíc ľudí. V stredu o tom informovala agentúra Reuters.

Opozičný senátor Calheiros pripravil pre vyšetrovaciu komisiu takmer 1200-stranovú správu, v ktorej sa uvádza, že Bolsonaro nevyžil na začiatku pandémie príležitosť na nákup vakcín proti koronavírusu. Týmto krokom tak oddialil v Brazílii začiatok očkovacej kampane, čo viedlo k smrti približne 95 000 ľudí.

Podľa správy Bolsonara k tomuto kroku viedla jeho neopodstatnené viera v teóriu kolektívnej imunity prirodzeným infikovaním a v existenciu lieku.

Správa celkovo navrhuje obviniť Bolsonara až z 13 trestných činov — medzi iným aj z genocídy pôvodných obyvateľov Brazílie pre kroky, ktoré viedli k tomu, že indiánske populácie sa stali v súvislosti s pandémiou COVID-19 zraniteľné.

O správe ešte musí hlasovať uvedená senátna komisia, ktorá ju môže vetovať alebo pozmeniť. Toto hlasovanie je naplánované na budúci týždeň.

Ne nepravdepodobné, že k obvineniu Bolsonara príde, keďže toto obvinenie by proti prezidentovi musel vzniesť brazílsky generálny prokurátor, ktorého do funkcie vymenoval samotný Bolsonaro.

Brazílsky prezident odmieta vyšetrovanie postupu svojej vlády v súvislosti s koronavírusovou pandémiou Senátom a označil ho za politický motivované. Ide podľa neho o žart, ktorý ho neznepokojuje.

Brazília zaznamenala od začiatku pandémie viac ako 600 000 úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19, čo je druhý najvyšší počet obetí na svete po USA.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?