Utorok 18.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Novinky v pandemických opatreniach platných od stredy: Týkajú sa očkovaných aj neočkovaných
Viac v článku
15. 10. 2021 13:00 | KANDAHÁR/TASR

VIDEO: Výbuch v šiitskej mešite v afganskom Kandaháre si vyžiadal desiatky obetí

Príčina útoku nebola bezprostredne známa..

Mešitou v Kandaháre otriasol výbuch.
Mešitou v Kandaháre otriasol výbuch. Foto: profimedia.sk/Murteza Khaliqi / Anadolu Agency

Najmenej 33 obetí na životoch a 73 zranených si vyžiadal bombový útok, ku ktorému došlo v šiitskej mešite v juhoafganskom meste Kandahár počas piatkových modlitieb. Agentúre AFP to potvrdil hovorca miestnej nemocnice.

„Zatiaľ bolo do našej nemocnice prevezených 33 mŕtvych a 73 zranených,“ povedal hovorca.

Očitý svedok pre AFP povedal, že počul tri výbuchy - pri hlavnom vchode do mešity, v jej južnej časti a na mieste, kde sa veriaci umývajú. Podľa novinára z AFP bola mešita v čase výbuchu plná. Po explózii prišlo údajne na miesto najmenej 15 záchraniek.

K výbuchu došlo k mešite Fátimíja, ktorá je najväčšou mešitou menšinových šiitov v provincii Kandahár.

Agentúra AP sa telefonicky spojila s jedným zo svedkov výbuchu, podľa ktorého na mešitu zaútočili štyria samovražední útočníci. Dvaja z nich údajne odpálili bombu pri bezpečnostnej bráne mešity, čím ďalším dvom umožnili vniknúť priamo do vnútra budovy. Podľa jeho slov sa tam na piatkových modlitbách pravidelne zúčastňuje približne 500 ľudí.

„So zármutkom sme sa dozvedeli správu, že v šiitskej mešite v meste Kandahár došlo k výbuchu, kde boli zabití a zranení mnohí naši krajania,“ napísal na Twitteri hovorca afganského ministerstva vnútra riadeného Talibanom. „Špeciálne sily Islamského emirátu (Afganistan) prišli na miesto, aby určili charakter tejto udalosti a postavili páchateľov pred spravodlivosť,“ dodal.

Príčina útoku nebola bezprostredne známa. Krvavý incident sa odohral týždeň po samovražednom útoku v meste Kundúz na severe Afganistanu, ktorý si vyžiadal približne 50 životov a najmenej 140 zranených. Prihlásila sa k nemu džihádistická organizácia Islamský štát-Chorásán (IS-K).

Militantné hnutie Taliban po prevzatí vlády v Afganistane prisľúbilo, že zaistí ochranu šiitskej menšiny, ktorá počas predošlej talibanskej vlády v 90. rokoch 20. storočia čelila prenasledovaniu. Na afganských šiitov opakovane útočia sunnitskí radikáli z IS a iných skupín.


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?