Pondelok 24.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Hosťom relácie Na telo plus bude v utorok Boris Kollár
Viac v článku
14. 10. 2021 14:00 | MADRID/jh

Kamera zachytila moment, ako láva na ostrove La Palma zdemolovala rodinný dom

Úrady museli evakuovať ďalšie oblasti na ostrove.

Láva zo sopky na ostrove La palma zničila dom
Láva zo sopky na ostrove La palma zničila dom Foto: ENEX

Láva zo sopky Cumbre Vieja vyteká už takmer mesiac (od 19. septembra). Úrady museli opätovne tento týždeň evakuovať ďalšie oblasti ostrova La Palma. Láva sa síce približuje pomaly, ale ničí všetko, čo jej stojí v ceste.

Aktuálne zábery, ktoré zhotovil miestny hasič, ukazujú, ako dokáže žeravá láva zničiť od základov rodinný dom. Celkovo je ich na ostrove zdemolovaných približne 1500.

Láva, ktorá vyteká vo viacerých prúdoch, zasiahla už 656 hektárov územia. Podľa posledných správ z ostrova sa láva približuje k priemyselnému areálu Los Llanos de Aridane, píše agentúra Reuters.

 

Letisko na ostrove zatiaľ ostáva otvorené. V utorok však zrušili 11 letov, pričom mnoho ďalších pre sopečnú aktivitu meškalo. Na ostrove tiež v priebehu utorka zaevidovali 64 seizmických otrasov, najsilnejší mal magnitúdu 4,1.

Od výbuchu sa na vulkáne vytvorilo viacero trhlín. Cez víkend (10.10.) sa opäť zrútila časť kráteru sopky, čo spôsobilo vznik novej lávovej rieky tečúcej smerom k moru, ktorá zničila zostávajúce domov v meste Todoque, ako aj priľahlé avokádové a banánové plantáže.

Láva na povrchu všetko ničí, do mora ale prináša živiny

Napriek tomu, že láva zo sopky spôsobila na pevnine obrovské škody, podmorskému životu podľa odborníkov prospieva.

Láva sa vlieva do mora pri pobreží Tazacorte. Najskôr síce spôsobí deštrukciu a mení dno na nepoznanie, ale postupne bude dochádzať k jeho opätovnému obnoveniu ešte vo väčšej sile a to vďaka živinám, ktoré sa spolu s lávou do mora dostávajú.

„Do mora sa dostanú zlúčeniny oxidu kremičitého, hliníka, železa, horčíka a vápnika. Vo vode dôjde k procesu premeny, pri ktorej sa zlúčeniny uvoľnia a poskytnú mnoho živín, ktoré budú podmorský život ďalej rozvíjať,“ uvádza vedkyňa Maria José Huertasová z kadetry petrológie a geochémie z Fakulty geologických vied na Madridskej univerzite.

Vytvorí sa nový útes, kde sa usadia nové druhy živočíchov. Proces obnovy by mohol trvať jeden až dva roky.

Láva na ostrove La Palma
Láva na ostrove La Palma Foto: TASR/AP
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?