Sobota 27.11. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Pred 100 rokmi sa narodil Alexander Dubček. Stal sa symbolom odvahy, ľudskosti a nádeje
Viac v článku
13. 10. 2021 09:40 , článok bol aktualizovaný 13. 10. 2021 12:07 | PRAHA/tn.cz

Stratená Julia strávila mrazivé noci pod holým nebom. Ako je možné, že v lese prežila?

Dievčatko hľadali tri dni policajti, vrtuľníky a psovodi.

Našli stratenú Júliu.
Našli stratenú Júliu. Foto: TV Nova/Policie ČR

Po troch dňoch usilovného pátrania našiel v utorok hájnik v lesoch na Domažlicku osemročné dievčatko z Nemecka. Julia strávila vonku dve mrazivé noci, podľa policajtov by mala byť v poriadku. Lekári redakcii TN.cz vysvetlili, ako je možné, že v lese prežila.

Desiatky policajtov, vrtuľníky i psovodi pátrali od nedele po osemročnom dievčatku z Nemecka, ktoré sa stratilo v lesoch na Domažlicku. Situáciu navyše zhoršoval fakt, že v noci už teploty poriadne klesali.

V utorok popoludní však prišla po troch dňoch hľadania dobrá správa. Pri obci Česká Kubice na dievčatko narazil hájnik. Aj keď v lese strávilo dve mrazivé noci, podľa záchranárov bola iba prechladnutá a unavená, avšak pri vedomí a ako zázrakom bez akéhokoľvek zranenia.

Lekári sa zhodujú na tom, že dievčatko už bolo vo veku, keď chápalo vážnosť danej situácie. Práve vďaka tomu mohla prežiť. „Osemročné dieťa už nie je tak malé. Verím tomu, že si dokázala pomôcť. Mohla zaliezť niekam do trávy alebo si našla vyhodené handry,“ povedala TN.cz detská lekárka Romana Bělohlávková.

„Predpokladám, že si mohla nájsť nejaký úkryt,“ pridal sa šéf Českej lekárskej komory (ČLK) Milan Kubek. Bělohlávková zároveň doplnila, že dievčatku mohla pomôcť aj jej termoregulácia.

„Deti majú všeobecne termoreguláciu lepšiu než napríklad batoľatá. A majú ju určite aj oveľa lepšiu ako potom starí ľudia nad 60 rokov,“ vysvetlila Bělohlávková.

Hájnik, ktorý dievčatko objavil, oznámil, že sa ju podarilo nájsť v priestore medzi zaniknutou rotou pohraničnej stráže Bystřice a takzvanou Českou studničkou, teda zhruba päť kilometrov od miesta, kde sa mala stratiť.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?