Pondelok 24.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Módny svet prišiel o velikána: Stál za šokujúcimi róbami Beyoncé či Kardashianky
Viac v článku
11. 10. 2021 09:45 | BRATISLAVA/jh

Zimy budú v Európe iné, na aké sme zvyknutí. Počasie sa zmení aj na Slovensku

Môže za to globálne otepľovanie.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR

Meteorológovia predpovedajú zásadnú zmenu počasie počas zimných mesiacov v celej Európe. V budúcich dekádach budú zimy iné, na aké sme boli zvyknutí. Sneh bude v našej oblasti skôr neobvyklý, ale keď už začne snežiť, bude to intenzívna fujavica. Príčinou je globálne otepľovanie, píše severe-weather.eu.

Najbližšie desiatky rokov sa počasie v Európe zmení a Slovensko nebude výnimkou. Globálne otepľovanie má dva opačné vplyvy. Zvyšovanie vlhkosti vzduchu umožňuje intenzívny sneh, zatiaľ čo vysoké teploty znižujú pravdepodobnosť sneženia. Extrémne fujavice sa tak budú vyskytovať aj v miernom podnebnom pásme.

Vedci predpovedajú, že do roku 2050 sa dajú v Európe očakávať extrémne výkyvy počasia. Intenzívne sneženie by napríklad malo byť silnejšie ako doteraz. Bude ale menej časté. Pravdepodobnosť normálneho sneženia sa zníži až o 90 percent.

Tohtoročná zima bude extrémna, tvrdia meteorológovia. Na Európu sa valí polárny vír

V súčasnosti zažívajú extrémne fujavice obyvatelia Álp a v Škandinávii. V priebehu nasledujúcich rokov by sa takéto počasie malo presunúť aj nad celú západnú a strednú Európu.

Extrémne počasie zaznamenávajú meteorológovia v posledných rokoch stále častejšie. Zvyšuje sa počet dní s nadpriemernými horúčavami, silnými dažďami alebo zaznamenávame v Európe tornáda.

Globálne otepľovanie je príčinou toho, že teplejší vzduch dokáže udržať viac vody. Pri každom stupni, o ktorý sa Zem oteplí, narastie o 7 percent kapacita mrakov zadržujúcich vodu. Dôsledkom sú silné lejaky a následné záplavy.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?