Pondelok 24.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
VIDEO: Netradičný pohľad z bratislavskej bytovky. Po chodníku sa prechádzalo stádo diviakov
Viac v článku
01. 10. 2021 17:00 | MADRID/TASR

Sopka na ostrove La Palma neutícha. Vytvorila sa nová trhlina a láva steká inou cestou

Vznik novej trhliny sprevádzala aj seizmická aktivita.

Láva zo sopky na ostrove La Palma steká do mora
Láva zo sopky na ostrove La Palma steká do mora Foto: TASR/AP

Na sopke La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma sa vytvorila nová trhlina, z ktorej vyteká láva. Po svahu steká inou cestou ako láva z predošlých trhlín. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters, s tým, že takýto vývoj situácie obyvateľov ostrova donútil, aby si na tváre nasadili rúška a okuliare a chránili sa tak pred sopečným popolom.

Sopka La Cumbre Vieja sa rozprestiera na južnom hrebeni ostrova La Palma, kde žije asi 85 000 obyvateľov. K jej erupcii došlo 19. septembra. Sopka vychrlila sopečný popol a lávu, ktorá po svahu pomaly stekala k pobrežiu a následne, začiatkom tohto týždňa, začala vtekať aj do vôd Atlantického oceánu.

Príbeh o „zázračnom dome“, ktorý odolal láve na ostrove La Palma, nemá šťastný koniec

Od výbuchu zo zmieneného dňa sa na vulkáne vytvorilo viacero trhlín. Najnovšia trhlina vznikla vo štvrtok večer približne 400 metrov severne od miesta, kde došlo 19. septembra k najväčšej erupcii. Vulkanologický inštitút Kanárskych ostrovov ju označil za nové ohnisko erupcie.

Vznik novej trhliny sprevádzala aj seizmická aktivita. V oblasti zaznamenali osem nových zemetrasení, z ktorých najsilnejšie malo magnitúdu 3,5.

 

Evakuáciu obyvateľov zatiaľ v oblasti nenariadili, pričom novú sopečnú aktivitu sledujú a vyhodnocujú príslušné úrady.

V dôsledku výbuchu a následnej sopečnej aktivity dosiaľ v oblasti z domovov evakuovali asi 6000 ľudí. Zničených tam bolo zároveň viac ako 800 budov vrátane obytných domov, kostolov či škôl. Obete na životoch ani zranených si však zatiaľ erupcia nevyžiadala.

Láva zo sopky La Cumbre Vieja sa vylieva novou cestou
Láva zo sopky La Cumbre Vieja sa vylieva novou cestou Foto: TASR/AP
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?