Pondelok 24.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Módny svet prišiel o velikána: Stál za šokujúcimi róbami Beyoncé či Kardashianky
Viac v článku
27. 09. 2021 12:34 | LA PALMA/TASR, AP

Láva zo sopky La Cumbre Vieja sa blíži k Atlantiku, hrozia toxické oblaky

Môžu spôsobiť podráždenie pokožky, očí a dýchacích ciest.

Erupcia sopky La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma.
Erupcia sopky La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma. Foto: TASR/AP

Sopka La Cumbre Vieja, ktorá po minulotýždňovej erupcii prúdmi lávy zničila viac ako 500 budov a vyhnala z domovov viac ako 6 000 ľudí, v pondelok (27. 9.) prestala uvoľňovať veľké oblaky popola a roztavenej horniny. Podľa vedcov je však príliš skoro na vyhlásenie tejto fázy erupcie za skončenú. Informovala o tom agentúra AP.

Sopka na kanárskom ostrove La Palma "vstúpila do fázy nižšej aktivity," uviedol v pondelok vo svojom tvíte v Madride sídliaci Inštitút pre výskum Zeme (IGEO). "Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať v nasledujúcich hodinách," dodal.

Úrady na ostrove La Palma medzitým odporučili obyvateľom v štyroch lokalitách, aby zostali vo svojich domovoch a nevystavovali sa toxickým plynom. Tie by sa mohli uvoľňovať pri styku lávy dosahujúcej teplotu viac ako 1 000 stupňov s vodami Atlantického oceánu, ktorý má okolo 20 stupňov Celzia.

TIP: Zázrak na ostrove La Palma: Rodinný dom stále odoláva láve zo sopky

Vedci tvrdia, že takýto tepelný šok má za následok uvoľnenie oblakov vodnej pary s obsahom kyseliny chlorovodíkovej a drobnými čiastočkami sopečného skla, ktoré môžu spôsobiť podráždenie pokožky, očí a dýchacích ciest.

Podľa niektorých odborníkov už sopka vychrlila do ovzdušia od 30-tisíc do 60-tisíc ton síry.

Momentálne delí prúd lávy od mora asi 800 metrov. Rýchlosť jej toku sa od nedele zvýšila v dôsledku toho, že láva stekala k morským útesom po strmom svahu.

Obyvatelia čistia ulicu od popola zo sopky La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma.
Obyvatelia čistia ulicu od popola zo sopky La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma. Foto: TASR/AP
 

V utorok bude ostrov La Palma oficiálne vyhlásený za oblasť postihnutú prírodnou katastrofou. Týmto opatrením sa uvoľní prísun pomoci pre obyvateľov ostrova.

Svoje domovy muselo doteraz opustiť už viac ako 6 200 obyvateľov. Vďaka včasnej evakuácii sa však predišlo obetiam na životoch. Španielske úrady v nedeľu (26. 9.) povolili niektorým evakuovaným občanom vyzdvihnúť si zo svojich domov veci.

Láva podľa agentúry AP doteraz pokryla plochu s rozlohou viac ako 212 hektárov. Regionálne úrady evidujú rozsiahle škody na majetku, ktoré presahujú 400 miliónov eur.

Naposledy došlo k výbuchu sopky na ostrove La Palma pred 50 rokmi.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?