Sobota 29.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Británia zvažuje vyslanie ďalších vojakov do východnej Európy. V hre sú aj vojenské lietadlá a lode
Viac v článku
21. 09. 2021 07:24 , článok bol aktualizovaný 21. 09. 2021 08:41 | OTTAWA/TASR

Kanadský premiér Trudeau: Dostali sme jasný mandát vyviesť krajinu z pandémie

Podľa prognózy televízie CBC po sčítaní viac ako 90 percent hlasov získala Liberálna strana 157 kresiel v parlamente.

Pracovníčky volebnej komisie stoja pred volebnou miestnosťou.
Pracovníčky volebnej komisie stoja pred volebnou miestnosťou. Foto: TASR/Andrew Vaughan/The Canadian Press via AP

Od voličov sme dostali jasný mandát na to, aby sme vyviedli krajinu z pandémie. Vyhlásil to po sčítaní väčšiny hlasov po pondelkových predčasných voľbách kanadský premiér Justin Trudeau. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

„Vy (Kanaďania) nás posielate späť do práce s jasným mandátom, aby sme sa dostali z tejto pandémie,“ povedal Trudeau. Podľa televízie BBC tento politik naďalej zostane kanadským premiérom. Jeho zámer obsadiť väčšinu kresiel v parlamente sa mu však nepodaril.

 

Podľa prognózy kanadskej verejnoprávnej televízie CBC po sčítaní viac ako 90 percent hlasov získala Liberálna strana 157 kresiel v parlamente. Opozičná konzervatívna strana si ich pripísala 122. Na dosiahnutie väčšiny, v ktorú Trudeau dúfal, víťazovi volieb chýba 13 mandátov.

„Trudeau svoju hazardnú stávku prehral. Povedal by som, že je to pre neho horkosladké víťazstvo,“ myslí si profesor politológie Daniel Beland z McGillovej univerzity v Montreale.

Agentúra AP pripomenula, že kanadská opozícia už počas predvolebnej kampane obviňovala Trudeaua z toho, že vyhlásil "zbytočné predčasné voľby" s cieľom naplniť osobné ambície.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?