Pondelok 24.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Hosťom relácie Na telo plus bude v utorok Boris Kollár
Viac v článku
13. 09. 2021 10:40 | BRATISLAVA/jh

Tohtoročná zima bude extrémna, tvrdia meteorológovia. Na Európu sa valí polárny vír

Polárny vír je veľká cyklóna v stratosfére, ktorá so sebou prináša studený arktický vzduch.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Meteorológovia už na začiatku septembra predpovedajú tohtoročnú zimu. Varujú pred polárnym vírom, ktorý sa približuje k Európe. Tento atmosférický jav sa v nepravidelných cykloch opakuje už niekoľko rokov a výrazne ovplyvňuje zimné počasie v Európe i Severnej Amerike.

Ak polárny vír zasiahne aj naše územie, zima bude podľa odborníkov dlhá a veľmi chladná. Ako uvádza portál Severe Weather, polárny vír so sebou prinesie intenzívnejšiu zimu s teplotami hlboko pod nulou.

Polárny vír je veľká cyklóna, ktorá sa formuje v stratosfére a pod ňou sa nachádza studený arktický vzduch. Do konca septembra sa teploty v stratosfére nad severným pólom budú pohybovať medzi -10 až -20 stupňov Celzia. Polárny vír tlačí ľadový vzduch stále nižšie, čo by sa malo odraziť na našich teplomeroch už v decembri tohto roka.

Silu polárneho víru by sme najviac mali pocítiť vo februári 2022. Meteorológovia zatiaľ nevedia presne určiť, na aké teploty by sme sa mali pripraviť.

Smer polárneho víru môžu ešte ovplyvniť vzduchové prúdy nad Atlantickým oceánom. V prípade Severnej Ameriky je pravdepodobnosť tuhej zimy oveľa vyššia.

Zobrazenie polárneho víru na mape

A new stratospheric Polar Vortex is emerging over the North Pole, powering up for #Winter 2021/2022. It will combine its...

Uverejnil používateľ Severe Weather Europe Sobota 11. septembra 2021

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?