Streda 26.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Česko daruje Ukrajine delostrelecké granáty, rozhodla vláda
Viac v článku
02. 09. 2021 17:13 | NEW YORK/TV Markíza

USA ničí hurikán Ida: New York toľko vody ešte nezažil

Vyčíňanie živla si vyžiadalo najmenej deväť ľudských životov.

Hurikán Ida v New Yorku
Hurikán Ida v New Yorku Foto: TASR/AP

Zrútené domy, zaplavené cesty a hrôzu naháňajúce tornáda. USA ničia pozostatky hurikánu Ida.

Záplavy si vyžiadali životy najmenej 26 ľudí vrátane dvojročného chlapca.

Najmenej 12 obetí na životoch evidujú úrady v meste New York. V štáte New Jersey zahynulo osem ľudí, pričom ďalších troch mŕtvych hlásili úrady v štáte Pensylvánia.

V nedeľu mala Ida v štáte Louisiana silu hurikánu štvrtého stupňa z päťdielnej škály. Krátko nato sa zmenila na tropickú búrku a presunula sa na severovýchod krajiny, kde spôsobila záplavy a tornáda.

Americká národná meteorologická služba zaznamenala v meste New York jedny z najintenzívnejších zrážok za celú dobu meraní. Na Manhattane to bolo za hodinu až 80 milimetrov. Voda zaplavila ulice, ale aj metro. Väčšina liniek nepremávala.

 

V štátoch New York a New Jersey vyhlásili stav ohrozenia. Väčšinu letov a vlakových spojov tam zastavili. Ľudia ostali uväznení vo svojich autách, ale aj domoch. Silný vietor a intenzívne dažde zanechali po sebe spúšť.

Státisíce ľudí v štáte Louisiana stále nemá elektrinu. Bez osvetlenia sú mnohé ulice miest. V New Orleans dokonca vyhlásili zákaz nočného vychádzania. Tí, ktorí prišli o strechu nad hlavou, sú odkázaní na pomoc ostatných.

Škody spôsobené extrémnym počasím zatiaľ vyčíslené nie sú, ale už teraz sa dá predpokladať, že budú obrovské.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?