Sobota 29.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Británia zvažuje vyslanie ďalších vojakov do východnej Európy. V hre sú aj vojenské lietadlá a lode
Viac v článku
24. 08. 2021 14:53 | BERLÍN/jh

V preplnenom lietadle s utečencami z Afganistanu rodila žena. Sestrička opísala náročné chvíle

Novorodenec aj matka sú v poriadku.

Pôrod ženy z Afganistanu v americkom evakuačnom lietadle
Pôrod ženy z Afganistanu v americkom evakuačnom lietadle Foto: Profimedia

Na palube lietadla Spojených štátov amerických, ktoré prepravovalo približne 300 utečencov z Afganistanu, porodila žena zdravé dieťa. Asistovali jej pri tom zdravotníci z USA. Žena im vďačí za život dieťaťa, píše Daily Mail.

Dieťa sa narodilo v sobotu 21. augusta na palube strategického lietadla C-17. Odlietalo z Blízkeho východu na leteckú základňu Ramstein v Nemecku.

Veliteľstvo leteckej prepravy vzdušných síl na Twitteri uviedlo, že matka začala mať počas letu v sobotu komplikácie. „Veliteľ lietadla sa rozhodol z výšky klesnúť, aby sa zvýšil tlak vzduchu v lietadle, čo pomohlo stabilizovať a zachrániť život matke.“


Po prílete na Ramstein prišiel na palubu americký lekársky tím a pomohol žene porodiť dieťa v nákladnom priestore. „Dievčatko a matku prepravili do neďalekého zdravotníckeho zariadenia, obe sú v dobrom stave,“ oznámila armáda.

Pri pôrode asistovala aj sestrička, kapitánka Erin Brymerová. „Všetci armádni zdravotníci sú vyškolení pracovať v prostredí poľných nemocníc. Tento moment bude patriť k tým nezabudnuteľným,“ dodala.

Brymerová popísala, ako v preplnenom lietadle spravili rodičke provizórne súkromie. Štyri ženy navzájom držali šatky, aby zahalili rodiacu ženu pred očami stoviek ľudí.

Pôrod ženy z Afganistanu v americkom evakuačnom lietadle
Pôrod ženy z Afganistanu v americkom evakuačnom lietadle Foto: Profimedia
 

„Snažila som sa naznačiť, že všetko bude v poriadku. Že nám môže dôverovať a porodí svoje dieťa v bezpečí. Bolo to pre ňu veľmi náročné. Väčšina ľudí v lietadle nejedla a nepila dlhé hodiny, boli vyčerpaní a dehydrovaní,“ opísala situáciu sestrička.

Dieťa sa narodilo v poriadku. Kričalo na celé lietadlo. Položili ho matke na hruď a nechali ich tak spolu niekoľko minút.

Veliteľ americkej transportnej skupiny generál Steve Lyons uviedol, že v Ramsteine sa narodili aj ďalšie dve deti, ale podrobnosti neprezradil.

Počet ľudí premiestnených z Afganistanu od júla americkými lietadlami dosiahol 42 000, pričom 37 000 z nich evakuovali od 14. augusta, keď sa po dobytí Kábulu hnutím Taliban začali intenzívne evakuačné letecké operácie.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?