Streda 26.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Česko daruje Ukrajine delostrelecké granáty, rozhodla vláda
Viac v článku
11. 08. 2021 16:15 | ATÉNY/Tvnoviny.sk

Takto bojujú s ohňom v Grécku slovenskí hasiči: Čelia problémom, s akými sa doteraz ani nestretli

Prudko meniaci sa vietor na ostrove šíri oheň veľmi rýchlo.

Slovenskí hasiči bojujú s ohňom v Grécku
Slovenskí hasiči bojujú s ohňom v Grécku Foto: Hasičský a záchranný zbor/Facebook

Slovenským hasičom sa na gréckom ostrove Eubója podarilo dostať pod kontrolu jeden z obrovských požiarov, ktoré tam vyčíňajú. Na mieste zasahovali v utorok (10.8.) od skorého rána až do zotmenia.

Až 65 Slovákov hasilo v lokalite Avgaria, kde boj s plameňmi zvládli. Na druhom najväčšom gréckom ostrove zasahujú aj dnes (11.8.). Popolom tam ľahlo už 55-tisíc hektárov lesa.

Okrem slovenského tímu sú na Eubóji aj stovky hasičov z piatich európskych krajín. Pomáha im 14-vrtuľníkov. Ďalšie stovky mužov, vrátane Čechov, hasia požiare na gréckej pevnine. Domovy muselo v uplynulých týždňoch opustiť vyše 60-tisíc Grékov.

 

Hasiči sú rozdelení na štyri zásahové jednotky. Prvá pokračuje v zachovaní ochrannej línie, ďalšie tri sa usilujú o uchránenie strategických objektov a cestnej komunikácie.

V teréne sa naraz nachádza približne 30 hasičov, ktorých popoludní vystrieda rovnaký počet. Hasiči sa pri zdolávaní požiarov musia popasovať s vysokými teplotami a s pomerne rýchlym presunom ohňa do korún stromov, s ktorým sa na Slovensku tak často nestretávajú. Problémy robí vietor, ktorého rýchlosť a smer sa prudko mení.

Našťastie sú všetci slovenskí hasiči v poriadku a naďalej sú odhodlaní pokračovať v zdolávaní lesných požiarov.

„Nie je jednoduché dostať rozsiahly požiar pod kontrolu. Robíme, čo môžeme," uviedol pre agentúru Reuters jeden zo slovenských hasičov.

Vypukli nové požiare, starovekú Olympiu ušetrili

Veľký požiar, ktorý v noci na stredu vypukol na Peloponézskom polostrove, si vynútil evakuáciu množstva dedín, kým vyčerpaní hasiči už deviaty deň bojujú s lesnými požiarmi v rôznych častiach Grécka. Informuje o tom agentúra Reuters a grécky spravodajský server Ekathimerini.com.

V severnej časti ostrova Eubója vzplanuli nové požiare. Hasičom tam pomáha aj množstvo dobrovoľníkov, zatiaľ čo turistické zariadenia v tejto obľúbenej dovolenkovej destinácii zívajú prázdnotou.

Na Peloponézskom polostrove vzplanul nový požiar v blízkosti Olympie, dejisku starovekých olympijských hier. V oblasti evakuovali obyvateľov 20 dedín, ale samotné ruiny Olympie plamene neohrozil. Boj s ohňom tam v stredu zvádzalo zhruba 580 hasičov z Grécka i ďalších krajín.

Druhý deň nasadenia slovenských hasičov v Grécku Už druhý deň pomáhajú hasiči z Modulu hasenia požiarov pri...

Uverejnil používateľ Hasičský a záchranný zbor Streda 11. augusta 2021

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?