Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Djokovič chce o rok štartovať na AO. Premiér štátu Viktória mu odkazuje, že iba ak sa zaočkuje
Viac v článku
22. 07. 2021 11:26 | NEWCASTLE/kc

Silné povodne, aké postihli Nemecko a Belgicko, bude Európa zažívať čoraz častejšie

Simulácie vypočítali, že v roku 2100 bude v Európe prostredie s potenciálom sedemkrát častejších extrémnych zrážok ako v súčasnosti.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Cammie Czuchnicki

Búrky, aké nedávno zasiahli Nemecko a Belgicko, by sa do konca storočia mohli v Európe vyskytovať štrnásťkrát častejšie. Ukázala to štúdia vedcov z univerzity v anglickom Newcastli, ktorý k takémuto záveru dospeli na základe počítačového modelovania. Išlo zároveň o prvý výskum, ktorý bral do úvahy aj rýchlosť pohybu búrky, píše The Guardian.

Vo všeobecnosti platí: čím pomalšia búrka, tým viac zrážok spadne na dané územie. Už dlhšie je známe, že vyššie teploty vzduchu spojené s klimatickými zmenami, umožňujú zadržiavanie väčšej vlhkosti v atmosfére. Výsledkom sú výdatnejšie dažde. Keď sa spoja tieto dva faktory, nastanú ideálne podmienky pre výskyt extrémnych výkyvov počasia.

Dôvod, prečo sú búrky pomalšie, podľa vedcov treba hľadať v otepľujúcej sa Arktíde. Nárast teploty na severe planéty spomaľuje prúdenie vzduchu v smere zo západu na východ.

„Simulácia naznačila, že môžu prísť ešte horšie veci," uviedol vedúci štúdie Abdulla Kahraman z univerzity v Newcastli.Nové technológie a výkonné počítače podľa neho umožnili podrobnejšie a presnejšie simulácie vývoja búrkových systémov.

Najviac nebezpečných „pomalých búrok" zaznamenali v auguste, no vedcov najviac prekvapilo, že ich zvýšený výskyt pocítili aj chladnejšie severné oblasť Európy vrátane Škandinávie a Británie.

Simulácie vypočítali, že v roku 2100 bude v Európe prostredie s potenciálom sedemkrát častejších extrémnych zrážok ako v súčasnosti. Šanca, že vznikne takmer statická búrka, bude jedenásťnásobne vyššia, na pevnine dokonca až štrnásťkrát viac.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?