Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
V trenčianskej bytovke horelo na deviatom poschodí, v byte našli jednu mŕtvu osobu
Viac v článku
23. 06. 2021 14:44 | NOWA BIALA/TV Markíza, TASR

Celá ulica zhorela za 20 minút. Obrovský požiar v poľskej dedine zasiahol aj slovenskú komunitu

Roboty je v Nowej Bialej ešte na dlhé týždne a mnohí budú musieť začať odznova.

Nowa Biala po požiari.
Nowa Biala po požiari. Foto: TV Markíza

Obrovský požiar v Poľsku, kde sa v plameňoch ocitlo pol dediny, zasiahol aj slovenskú komunitu. V dedine Nowa Biala žije množstvo ľudí, ktorí sa hlásia k nám. Málokto vie, že to kedysi bola slovenská dedina Horného Spiša a až neskôr pripadla Poliakom, keď sa revidovali hranice.

Oheň sa šíril mimoriadne rýchlo, keďže domy sú nalepené jeden na druhom a hoci zahynulo 25 kráv a takmer rovnaký počet oviec, ľudia pred plameňmi stihli poutekať.

„Ježiš Mária, čo sa to tu robilo. Pohroma a za 20 minút zhorela celá ulica," reaguje Angela Nemiec, miestna obyvateľka.

Keď prechádzate po najviac zasiahnutej ulici, vidíte len užialené tváre miestnych obyvateľov. Stretli sme tam aj ľudí zo Slovenska, ktorí prišli na pomoc svojim rodinám.

Požiar v poľskej obci Nowa Biala.
Požiar v poľskej obci Nowa Biala. Foto: Profimedia.sk
 

„Ja som bola z toho šokovaná. Som volala švagrinej, že čo, ani ona nedvíhala a dcéra mi hovorí, mama, však nevolaj, však oni budú spať. Hovorím - Monika, kde môžu spať, také dačo sa stalo, však to hovorím, sa ani spať nedá," hovorí Helena Nemiecová a pokračuje: „Trošku povzbudiť ich, no ja viem, čosika sme tam trošku doniesli, tak trošku, no čuda nie, lebo hovorím, ja som tiež vdova, mám ešte študenta jedného, takže nedá sa akože, no ale trošku, no tak sme to cítili."

V plameňoch sa ocitlo 25 domov a takmer rovnaký počet hospodárskych budov. Spúšť po požiari pomáhajú upratovať desiatky dobrovoľníkov. Ťažké stroje len všetko zahŕňajú na kopy. Niekoľko domov je tak poškodených, že pôjdu k zemi, ľudia sa už do nich nevrátia.

„Je to taká architektúra starého Spiša, zastavať každé voľné miesto, potom sa ťažko niečo robí počas požiaru," hovorí miestny obyvateľ Adam Trebacz

Slovenčinu tu počuť bežne, deti sa ju učia na základnej škole, ba aj omše sú tu v slovenčine. „Ide o oblasť, ktorá po rozpade Rakúsko-uhorskej monarchie pripadla Poľsku, potom sa vrátila Československu, ale po druhej svetovej vojne sa hranice definitívne upravili tak, že práve táto obec Biala a ešte ďalšie obce pripadli Poľsku," vysvetlila etnologička Katarína Nádaská.

Roboty je v Nowej Bialej ešte na dlhé týždne a mnohí budú musieť začať odznova.

 

Vyhlásili zbierku na pomoc Slovákom v obci Nowa Biala

Ničivý sobotňajší požiar v poľskej prihraničnej obci Nová Belá (Nowa Biala) zasiahol aj do života tamojšej početnej slovenskej menšiny. Ústredný výbor Spolku Slovákov v Poľsku preto vyhlásil v prospech poškodených krajanov dobrovoľnú zbierku. Informuje o tom Úrad pre Slovákov v zahraničí (ÚSŽZ).

Spresňuje, že medzi vyše 40 budovami, ktoré zachvátil požiar, boli aj domy krajanských Slovákov. "V jednom prípade dom zhorel úplne aj s hospodárskou budovou a zvieratami. Jedna tehotná krajanka bola prevezená z dôvodu šoku do nemocnice," spresnil ÚSŽZ. Konferencia biskupov Slovenska (KBS) informovala, že o strechu nad hlavou prišlo 21 rodín, obyvateľov so slovenskými koreňmi.

Postihnutú obec navštívil generálny konzul SR v Krakove Tomáš Kašaj, deklaroval pripravenosť pomôcť „všetkými dostupnými prostriedkami". Finančnú pomoc už venovala Spišská katolícka charita, zbierku na pomoc krajanom vyhlásila aj Spišská diecéza.
Pomoc obci prisľúbil aj poľský premiér Mateusz Morawiecki. Pri požiari prišlo o strechu nad hlavou 110 ľudí, prišlo k zraneniam deviatich osôb, požiar si našťastie nevyžiadal obeť na živote.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?