Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Djokovič chce o rok štartovať na AO. Premiér štátu Viktória mu odkazuje, že iba ak sa zaočkuje
Viac v článku
15. 10. 2020 06:00 | WASHINGTON/rd

VIDEO: Odvážny pokus sa skončil fiaskom. Motor s tritisíc koňmi sa rozletel na kusy

Majitelia štandardných „nafťákov" však môžu zostať pokojní.

Auto explodovalo.
Auto explodovalo. Foto: reprofoto: YouTube/Viral Hog

Rovných tritisíc. Toľko údajne dokázalo vydolovať americké tuningové štúdio Industrial Injection z naftového motoru v pickupe Dodge RAM.

Či to naozaj bola pravda, už sotva zistíme. Pokus na motorovej brzde totiž skončil výbuchom, ktorý vyhodil poltonový motor meter nad auto.

Weekend on the edge je každoročným sviatkom tých, ktorí považujú naftu za najlepšie palivo do áut.

Tento rok však pred očami divákov predviedol nechcenú ohnivú šou. Pokus o nameranie výkonu tritisíc koní sa skončil výbuchom motoru v testovacom voze.

Majitelia štandardných „nafťákov" však môžu zostať pokojní. O nečakný moment sa postarali nádrže s oxidom dusným, ktorý tuningoví priaznivci poznajú skôr pod označením NOS.

Plyn vstrekovaný do zmesi krátkodobo zvyšuje výkon, zároveň je však veľmi výbušný. Šesťvalec Cummins, montovaný do dodávok Dodge RAM, má sám osebe úctyhodné parametre: 6,7-litrový objem a 400 koní.

Tuningové štúdio Industrial Injection však jeho výkon zlepšilo až k trom tisícom koní. Osudnému pokusu predchádzalo niekoľko podobných meraní, pri ktorých sa podarilo dosiahnuť maximálne 2 920 koní.

Pri finálnom pokuse vidno, ako sa už pár sekúnd pred výbuchom v čiernom dyme zo spálenej nafty mihnú biele obláčiky, ktoré môžu znamenať preniknutie chladiacej zmesi do spaľovacieho priestoru.

Vo finálnej fáze zmizne aj dym a objaví sa len typický vlniaci sa vzduch signalizujúci extrémne horké výpary. Následne už dôjde len k výbuchu.

Že neexplodoval samotný motor, je dobre vidieť pri spomalených záberoch. V ohnivé guli sa celý agregát s dvoma obrími turbodúchadlami zdvihne, vyletí zhruba do výšky jedného metra a dopadne späť do motorového priestoru a ešte poskočí.

Podľa toho sa dá usúdiť, že ešte v ten okamih sa šesťvalec zotrvačnosťou naďalej točil. Vzhľadom na to, že pri výbuchu len veľmi rýchlo zhorel dusík z fliaš, samotný malý požiar sa podarilo organizátorom promptne uhasiť.

Náves s motorovou brzdou údajne prežil bez ujmy a majitelia auta sa nechali počuť, že zachránia ako motor, tak aj automobil. 


Zdroj: YouTube/ViralHog

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?