Utorok 25.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Nové pravidlá už oddnes: Skrátená izolácia pre pozitívnych aj blízke kontakty
Viac v článku
16. 07. 2020 18:00 | NAIROBI/kc

Kenské dievča (12) sa proti svojej vôli vydalo dvakrát v priebehu mesiaca

Dievča sobáš s 51-ročným mužom vehementne odmietalo, za čo si "vyslúžilo" bitku od svojich bratrancov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Anna Om

Iba dvanásťročné dievča z kenského mesta Narok sa muselo proti svoje vôli vydať za dvoch rôznych mužov v priebehu jedného mesiaca. Nemenovanú tínedžerku zachránili úrady, keď ju najskôr jej otec prinútil zobrať si 51-ročného muža, od ktorého ušla a následne sa vydala za ďalšieho nápadníka (35). V Keni je pritom sobáš s osobou mladšou ako 18 rokov trestným činom.

O prípade informoval aktivista v oblasti boja za práva detí Joshua Kaputah, ktorý sa o dievčati dozvedel, keď riešil iný podobný prípad.

"Niektoré rodiny nemajú čo jesť a s vidinou toho, že za dievča dostanú veno v podobe dvoch-troch kráv, sa uchyľujú k takýmto zúfalým činom," uviedol Kaputah v rozhovore pre portál BBC.

Sobáše s maloletými osobami sú v komunite Masajov čoraz častejším problémom. Prispela k tomu aj pandémia koronavírusu, pre ktorú zatvorili školy.

Ide o tradíciu z minulosti, keď bolo dohadovanie sobášov s mladými dievčatami výmenou za dobytok úplne bežné. Hlava rodiny vnímala dcéry ako svoj majetok, išlo v podstate o obchod.

Vymáhanie práva a spravodlivosti je v Keni stále na nízkej úrovni a keďže sa muži neboja potrestania, je to pre nich lákavé.

Dievča sobáš s 51-ročným mužom vehementne odmietalo, za čo si "vyslúžilo" bitku od svojich bratrancov.

Keď od postaršieho ženích ušla, k otcovi sa vrátiť nemohla. Aby prežila, jediným riešením bol sobáš s ďalším 35-ročným mužom.

Otec ju však po niekoľkých týždňoch našiel a chcel ju odviesť naspäť k prvému mužovi, ktorý mu predtým dal za ňu štyri kusy dobytka. Vtedy zasiahol spomínaný aktivista, ktorý dievča prišiel vyslobodiť s policajnou eskortou. Ženích tesne pred ich príchodom ušiel. Úradom sa nepodarilo zadržať ani otca, ani druhého muža. Po všetkych troch vyhlásili pátranie. Hrozí im päťročný trest vo väzení a pokuta 1 milión kenských šilingov (zhruba 9000 eur).

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?