Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
V trenčianskej bytovke horelo na deviatom poschodí, v byte našli jednu mŕtvu osobu
Viac v článku
05. 03. 2020 08:25 | DAMASK/TASR

Malá Sýrčanka, ktorá smiechom zľahčovala zvuky bômb, začala nový život

Získalo si sympatie miliónov ľudí.

Malá Sýrčanka si miechom zľahčovala zvuky bômb.
Malá Sýrčanka si miechom zľahčovala zvuky bômb. Foto: YouTube / Guardian News

Trojročné sýrske dievčatko, ktoré otec naučil smiechom zľahčovať zvuky bombardovania v Sýrii, odišlo s rodinou z vojnovej krajiny a začalo nový život v susednom Turecku. Otec dievčaťa to v stredu povedal do telefónu tlačovej agentúre AFP. Salwá prekročila hranicu s rodičmi minulý týždeň - na pozvanie tureckého štátu, vysvetlil jej otec Abdulláh al-Muhammad.

Malé dievča sa preslávilo minulý mesiac, keď sa na sociálnych sieťach začalo šíriť video, na ktorom sa spolu s otcom smeje pri bombardovaní ťažko skúšanej severozápadnej Sýrie.

Otec dievčatka povedal, že ho teší, že Salwá môže teraz viesť pokojný život v Turecku, ďaleko od "znepokojujúcich zvukov".

"Jej život tu - keď začne chodiť do materskej školy a potom do školy - bude určite lepší, než keby zostala niekde vo vojne," uviedol 32-ročný muž. Minulý mesiac sa rýchlo rozšírilo video zachytávajúce muža s dievčatkom. Otec sa pýta svojej jedinej dcéry, či svišťanie, ktoré počuť vonku, je lietadlo alebo mínomet.

"Mínomet," odpovedá trojročné dievčatko. "Keď to priletí, budeme sa smiať," povie dieťa a potom, pri zvuku výbuchu vonku, prepukne do smiechu. Tým si získalo sympatie miliónov ľudí.


Muhammad je podľa svojich slov šťastný, že už nemusí vymýšľať hry, aby odvrátil pozornosť dcéry od hrôz vojny v Sýrii, trvajúcej deväť rokov. "Teraz jej aspoň nemusím klamať," povedal muž do telefónu z pohraničnej tureckej provincie Hatay, kde si už hľadá prácu.

Ruskom podporovaná vojenská ofenzíva sýrskej armády v provincii Idlib, poslednej dôležitej bašte protivládnej opozície, sa začala vlani v decembri a donútila takmer milión ľudí ujsť zo svojich domovov a útočísk. Viac ako 60 percent z nich sú deti.

Mnohí hľadajú útočisko v oblastiach popri tureckej hranici, ale Turecko, ktoré sa už na svojom území stará o 3,6 milióna sýrskych utečencov, nie je ochotné prijať ďalších. Hoci otec malej Salwy je jedným zo šťastlivcov, povedal, že odchod zo Sýrie mal horkosladkú príchuť.

"Som šťastný, že sme na bezpečnom mieste a že sa nám podarilo ujsť pred bombardovaním, ale som nahnevaný a smutný, že som musel opustiť svoju krajinu," dodal.
Muhammad ušiel z rodného mesta Sarákib koncom minulého roka, keď sa už blížili sily režimu prezidenta Bašára Asada.

Potom našiel s rodinou útočisko v meste Sarmadá ďalej na severe Sýrie, kde ich vo februári stretol a spoznal dopisovateľ agentúry AFP. Pri najnovšom vyostrení násilia v provincii Idlib zahynulo vyše 470 civilistov, oznámila organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). Podľa novej správy z tohto týždňa násilie v oblasti spôsobilo, že veľké časti provincie sú neobývateľné.

Charitatívna organizácia Save the Children varovala, že aj v prípade okamžitého prímeria bude trvať "mesiace, ak nie roky", kým sa znovu vybuduje civilná infraštruktúra a vytvorí sa v ľuďoch natoľko silná dôvera, aby sa vrátili.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?