Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Djokovič chce o rok štartovať na AO. Premiér štátu Viktória mu odkazuje, že iba ak sa zaočkuje
Viac v článku
10. 12. 2019 13:48 , článok bol aktualizovaný 10. 12. 2019 14:00 | HELSINKI/TASR

Fínsko má najmladšiu premiérku na svete

Sanne Marinová má iba 34 rokov.

Fínska premiérka Sanna Marinová.
Fínska premiérka Sanna Marinová. Foto: TASR/AP

Fínsky parlament vyslovil v utorok dôveru novej fínskej premiérke, 34-ročnej Sanne Marinovej, ktorá sa tak stala najmladšou šéfkou vlády na svete, informuje agentúra AP

Fínsky parlament má 200 poslancov, dôveru premiérke vyslovil pomerom hlasov 99 ku 70.

Marinovú, ktorá doteraz pôsobila ako poslankyňa a ministerka dopravy a komunikácií, navrhla na premiérsky post ako svoju podpredsedníčku ešte v nedeľu vládna sociálnodemokratická strana.

Vládna koalícia hľadala kandidáta na nového premiéra po tom, ako 3. decembra odstúpil dovtedajší šéf kabinetu Antti Rinne, ktorý túto funkciu zastával len od júna 2019. Demisiu podal po tom, ako stratil podporu kľúčového koaličného partnera v súvislosti s krízou okolo štrajku zamestnancov fínskej pošty.

Fínska premiérka Sanna Marinová.
Fínska premiérka Sanna Marinová. Foto: Heikki Saukkomaa/Lehtikuva via AP
 

Súčasná fínska vládna koalícia sa okrem sociálnodemokratickej strany skladá z ďalších štyroch politických subjektov, na čele ktorých stoja taktiež ženy, pričom až tri z nich majú len tesne nad 30 rokov. Koalícia má v parlamente pohodlnú väčšinu 117 hlasov.

Fínsky prezident Sauli Niinistö odovzdá Marinovej jej mandát ešte v utorok. Fínsko je do konca tohto roka predsedníckou krajinou Európskej únie.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?