Utorok 18.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Novinky v pandemických opatreniach platných od stredy: Týkajú sa očkovaných aj neočkovaných
Viac v článku
29. 10. 2018 09:25 | TOKIO/TASR

Japonská princezná sa pre netypický sobáš dobrovoľne vylúčila z kráľovskej rodiny

Svadba prebehla v tokijskej šintoistickej svätyni Meidži.

Japonská princezná Ajako s manželom.
Japonská princezná Ajako s manželom. Foto: TASR/AP

Japonská princezná Ajako sa v pondelok zosobášila s mužom neurodzeného pôvodu, čím sa dobrovoľne vylúčila z radov kráľovskej rodiny. Informovala o tom agentúra AP. 

Svadba prebehla v tokijskej šintoistickej svätyni Meidži. Sprevádzali ju tradičné japonské kostýmy a rituály, ako výmena prsteňov či spoločné pitie japonského ryžového vína saké.

Dvadsaťosemročná princezná Ajako je dcérou bratranca súčasného cisára Akihita, zosnulého princa Norihita. Za manžela si vzala 32-ročného podnikateľa Keiho Moriju.
"Som naplnená šťastím," povedala nevesta novinárom po skončení obradu.

Japonská princezná Ajako.
Japonská princezná Ajako. Foto: TASR/AP
 

"Chcem aby sme sa spoločne - ruka v ruke - usilovali o to, aby sme vytvorili rodinu plnú úsmevov," uviedol Morija, ktorý zároveň vyjadril ochotu pomôcť Ajako, aby sa adaptovala na život bežného človeka. 

Agentúra AP v tejto súvislosti pripomína, že ženy, ktoré sa vydajú za členov japonskej kráľovskej rodiny, sa stávajú jej súčasťou. Ak si však členky kráľovskej rodiny zoberú neurodzeného ženícha, musia jej rady opustiť.

 

Ajako sa oficiálne rozlúčila s cisárom Akihitom, a tým aj s celou rodinou, už minulý týždeň. Podľa vlastných slov chce však - aj ako bývalá členka panovníckeho rodu - naďalej pomáhať 84-ročnému cisárovi, ktorý sa 30. apríla 2019 chystá odstúpiť z funkcie . Od 1. mája by ho mal na tróne vystriedať najstarší syn, 59-ročný korunný princ Naruhito. 

Japonská princezná Ajako s manželom.
Japonská princezná Ajako s manželom. Foto: TASR/AP
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?