Streda 26.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Česko daruje Ukrajine delostrelecké granáty, rozhodla vláda
Viac v článku
17. 10. 2018 05:55 , článok bol aktualizovaný 17. 10. 2018 12:06 | PARÍŽ/TASR

Nafta, ktorá unikla pri zrážke lodí na Korzike, zasiahla aj svetoznámu pláž

Úrady aktivovali núdzový plán.

Pláž v letovisku Saint-Tropez znečistená naftou.
Pláž v letovisku Saint-Tropez znečistená naftou. Foto: reprofoto: YouTube/BFMTV

Nafta, ktorá unikla do Stredozemného mora po zrážke dvoch nákladných lodí spred desiatich dní neďaleko ostrova Korzika, začala znečisťovať už aj pláže na juhu Francúzska. V utorok o tom informovali predstavitelia prefektúry Toulon.

Zasiahnuté je i svetoznáme letovisko Saint-Tropez na Francúzskej riviére a tiež dve ďalšie blízke mestá. Úrady aktivovali núdzový plán, pomocou ktorého sa má zabrániť ďalšiemu šíreniu paliva uniknutého z plavidiel. Obyvateľov vyzvali, aby sa nafty nedotýkali, ani sa nepokúšali sami riešiť vzniknutú situáciu.


Jednou z postihnutých je tiež pláž Pampelonne v Saint-Tropez, ktorú preslávil film "... a Boh stvoril ženu" s niekdajšou hviezdnou herečkou Brigitte Bardot v hlavnej úlohe, napísala tlačová agentúra DPA.

Palivo uniknuté po zrážke nákladných plavidiel znečistilo celkovo 16 kilometrov pobrežia. V oblasti sa v súčasnosti pre nepriaznivé počasie nachádza len málo turistov. Francúzske a talianske úrady začali už po havárii čistiť palivovú škvrnu v Stredozemnom mori, ale nepodarilo sa im zachytiť a zberačom nečistôt odsať z vody všetku naftu.

Tuniská nákladná loď pri zrážke 7. októbra prerazila dieru do trupu cyperskej kontajnerovej lode a spôsobila tak únik paliva do mora. Pri kolízii nikto neutrpel zranenia.

Pri pobreží Korziky sa zrazili dve nákladné lode.
Pri pobreží Korziky sa zrazili dve nákladné lode. Foto: TASR/Marine National via AP
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?