Utorok 25.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Súťaž Ocean Art pozná víťazov: Pozrite si najkrajšie snímky života pod hladinou
Viac v článku
10. 12. 2017 18:00 | ČESKÉ BUDĚJOVICE/zž

V Česku dopadli na zem dva meteority: Astronómovia vyzývajú k hľadaniu aj ľudí

Zachytili ich astronómovia ešte minulý týždeň.

Meteorit dopadol na zem v Českých Budejoviciach.
Meteorit dopadol na zem v Českých Budejoviciach. Foto: Astronomický ústav AV Ondřejov

V Česku na zem dopadli meteority. Zachytili ich astronómovia ešte minulý týždeň nad Českými Budějovicami. Teraz ich chcú nájsť. Vyzývajú na to aj ľudí.

Astronómovia celý jav popísali podrobne. Do zemskej atmosféry vstúpil o 18:15 asi šesťkilový meteorit..Svietiť začal už 78 kilometrov nad Veselím nad Lužicí. Píše tn.cz.

Meteoroit obiehal Slnkol po podobnej dráhe ako obieha Zem. Astronómovia odhadujú, že meteorit pochádza z hlavného pásu planétiek Slnečnej sústavy.

Dve miesta dopadu

Dopadová oblasť dvoch väčších kusov leží priamo v Českých Bujedoviciach. Jeden dopadol na sídlisko Máj a druhý v prírodnej rezervácii Vrbenské rybníky.

„Oblasť najväčšieho kusu zahŕňa aj vypuštený bahnitý rybník a ťažko prístupné okolie, ale tiež vilovú a sídliskovú zástavbu, vrátane areálu škôl, a lesopark, ktorý je miestnymi občanmi využívaný k prechádzkam a pobytu v prírode.

"Obraciame sa na obyvateľov tejto oblasti, aby si všímali okolie, a keď sa objaví nejaký väčší úlomok, ktorý by mohol byť meteoritom, aby podali o náleze správu," dodal astronóm Pavel Spurný z Astronomického ústavu v Ondřejove.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?