Piatok 03.12. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Náhliaci sa kuchár otrávil jedlom cirkevný zbor. Jedna dôchodkyňa zomrela
Viac v článku
22. 09. 2021 19:00 | VATIKÁN/TV Markíza

Pápež dostal vo Vatikáne symbolický dar z vďaky za návštevu Slovenska

Na generálnej audiencii opäť o našej krajine hovoril v superlatívoch.

Generálna audiencia u pápeža Františka.
Generálna audiencia u pápeža Františka. Foto: Facebook/TK KBS
Snajperi počas návštevy pápeža na štadióne Lokomotívy.
Veriaci na štadióne Lokomotívy v Košiciach.
Príchod Svätého Otca na stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach.

Týždeň po návšteve pápež opäť pozdravil Slovensko. Vo Vatikáne označil František našu krajinu za srdce Európy. Na generálnej audiencii mu policajti, hasiči, príslušníci väzenskej či čestnej stráže a pútnici odovzdali symbolický dar z vďaky za návštevu Slovenska.

Pápež František dal Slovensko opäť do pozornosti celého sveta. A hovoril o ňom v superlatívoch a návšteve povedal, že to „bola cesta do srdca Európy.“

V Aule svätého Paula VI. prijal spolu vyše 150 pútnikov zo Slovenska. S odstupom niekoľkých dní vysvetlil, prečo bolo pre neho také dôležité vyslať odkaz malej krajine v strede Európy.

Všetko o pastoračnej ceste na Slovensku nájdete v našich článkoch

Slováci odovzdali Františkovi zvon, ktorý Vatikánu pripomenie naše dejiny. Obce spod Považského Inovca ho dala odliať podľa 1 200 rokov starého originálu. Archeologický unikát sa našiel na starobylom slovanskom hradisku Valy v Bojnej. Naši predkovia sa ním zvolávali na bohoslužby v období, kedy na naše územie prišli aj vierozvestcovia - solúnski bratia Cyril a Metod.

Špeciálne vyrezávaná schránka z dubového dreva s vyobrazením vzácnych plakiet z Bojnej a v nej zvon odliaty z bronzu a cínu. Dva a pol kilogramu ťažký, s priemerom necelých 20 centimetrov. Parametrami síce nie veľký, no prenikavým zvukom sa nestratí ani na nádvoriach Vatikánu.

Svätá stolica obvykle takéto dary umiesťuje v priestoroch apoštolského paláca alebo Domu svätej Marty, kde pápež býva.

Slováci na generálnej audiencii u pápeža Františka.
Slováci na generálnej audiencii u pápeža Františka. Foto: AP Photo/Alessandra Tarantino
 

Štyri dni strávené pod Tatrami na 84-ročného pápeža urobili dojem. Prichádzal so slovami „krajina ako jedna báseň“ a teraz Slovensko ospevoval opäť. „Dovoľte pridať ešte jednu modlitbu, aby sa semiačka zasiate na tejto ceste ďalej rozvíjali,“ odkázal pápež František z Vatikánu pre Slovensko.

Pápež František dal audienciou bodku za rečami o tom, že sa nákaza koronavírusu šíri až do Vatikánu a namiesto takýchto špekulácií je podstatný odkaz, ktorý nám apoštolskou cestou na Slovensku zanechal.

Pozrite si reportáž z Vatikánu, ktorú spracoval Marek Gudiak.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?