Piatok 03.12. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Náhliaci sa kuchár otrávil jedlom cirkevný zbor. Jedna dôchodkyňa zomrela
Viac v článku
15. 09. 2021 08:00 , článok bol aktualizovaný 15. 09. 2021 09:07 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Pápež ukončil návštevu Slovenska: Ponesiem vás všetkých vo svojom srdci, povedal

Program monitorujeme aj v stredu minútu po minúte.

Pápež František odletel
Pápež František odletel Foto: TASR - Jaroslav Novák
Veriaci v Šaštíne.
Vetiaci čakajú na pápeža v Šaštíne.
Priestranstvo pri Národnej svätyni v Šaštíne.

Pápež František absolvoval v stredu (15. 9.) štvrtý a zároveň posledný deň svojej návštevy a apoštolskej cesty Slovenska. Na Sviatok Sedembolestnej Panny Márie odslúžil doobeda omšu v Šaštíne a predniesol homíliu. Poobede sa vrátil do Bratislavy a odletel do Vatikánu.

Návštevu pápeža sme sledovali minútu po minúte. Online monitorovanie návštevy bolo od odletu pápeža ukončené.

13.47 - Lietadlo s pápežom Františkom vzlietlo. Oficiálna návšteva je tak na konci.
Let do Talianska má trvať približne dve hodiny.

 

13.35 - Hlava katolíckej cirkvi nastúpila do lietadla, vzlietnuť má o 13.45 h.

 

13.20 - Prezidentka sa súkromne lúči s hlavou katolíckej cirkvi. Slovenská aj talianská delegácia je už nastúpená pri pápežovom lietadle a pripravená na rozlúčkový ceremoniál.

13.10 - Kolóna práve doviezla pápeža Františka na letisko.

 

13.08 - Minimálne tisíc ľudí čaká na letisku na príchod pápeža. Dav verí, že ho uvidia a naposledy im ešte zamáva. 

13.00 - Štvordňová návšteva pápeža Františka je na konci. Jeho posledné chvíle na Slovensku sledujeme aj v mimoriadnej relácii TV Markíza, ktorú si môžete pozrieť tu.

12.57 - Spôsob komunikácie s biskupmi či miesta, ktoré navštívil Svätý Otec a to, čo tam povedal, bolo o stavaní mostov a pozvanie k tomu, aby sme v tom pokračovali. Uviedol to v stredu po svätej omši v Šaštíne, ktorej sa zúčastnil aj Svätý Otec František v posledný deň svojej apoštolskej cesty na Slovensku, pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy Jozef Haľko.

12.50 - Na bratislavskom letisku je už prezidentka Zuzana Čaputová. Rozlúčiť by sa mali prísť s pápežom aj predseda parlamentu Boris Kollár, predseda vlády Eduard Heger, veľvyslanec pri Svätej stolici Marek Lisánsky, štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Ingrid Brocková, primátor Bratislavy Matúš Vallo a zástupcovia kancelárie prezidenta.

12.18 - Pápež odslúžil omšu spod kríža, ktorý je z krovu kostola, ktorý zničilo tornádo na Morave. Vyhotovil ho umelec Martin Lettrich. Ide o veľkú symboliku, ktorú si vážili a vyzdvihli aj naši susedia.

Na snímke pápež František počas svätej omše
Na snímke pápež František počas svätej omše Foto: TASR - Michal Svítok
 

12.15 - Bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský sa na záver svätej omše v Šaštíne poďakoval Svätému Otcovi Františkovi za jeho apoštolskú cestu na Slovensku. Vyjadril mu vďaku, že slávil v stredu najsvätejšiu Eucharistiu na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie. Poukázal na to, že pápež v mnohých opäť nanovo zapálil oheň viery a teraz bude už len na nás, ho udržať.

12.00 - Návštevníci, ktorí sú v Šaštíne, dotanú pri odchode antigénový test, informuje RTVS.

11.31 - Skončila sa omša v Šaštíne. Hlava katolíckej cirkvi sa následne presunie na záverečný ceremoniál na medzinárodné letisko v Bratislave.

11.29 - Pred odchodom z pódia darovala hlava cirkvi zlatú ružu z 24 karátového zlata k soche Sedembolestnej Panny Márie. Ide zvyk, ktorý tradujú pápeži od nepamäti.

Na snímke socha Panny Márie s Ježišom so zlatou ružou
Na snímke socha Panny Márie s Ježišom so zlatou ružou Foto: TASR - Martin Baumann
 

11.27 - „Nadišiel čas rozlúčiť sa s vašou krajinou. Ponesiem vás všetkých vo svojom srdci. Zo srdca ďakujem," povedal pápež v závere omše. Svätý Otec sa poďakoval biskupom za prípravu a prijatie, opakovane vyjadril vďačnosť prezidentke a civilným autoritám.

 

11.26 - Aktuálne dianie a priebeh posledného dňa návštevy pápeža sme zhrnuli v Mimoriadnych správach odvysielaných o 10.55 h.

 

11.20 - Záujem o svätú omšu v Šaštíne bol enormný, zúčastnilo sa jej vyše 50-tisíc pútnikov.

11.07 - Medzi biskupmi je na pódiu aj emeritný arcibiskup Róbert Bezák. Získal veľmi významné miesto v prvom rade, kde sedí v rúchu najbližšie k oltáru a pápežovi.

 

10.35 - Pápež František v Šaštíne naznačil Slovákom, aby sa prestali zbytočne hádať a začali viesť dialóg. Poprosil Slovákov, aby zostali na ceste. Dnešné Slovensko zároveň podľa pápeža potrebuje prorokov, ktorí svojím životom ukážu krásu Evanjelia a nastoľujú dialóg. Podrobnosti o jeho kázni sa dočítate tu.

10.14 - Omša v Šaštíne sa koná na prikázaný sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorá je patrónkou Slovenska. Slávnosť sa koná v latinskom jazyku. Jednotlivé čítania a čítanie z Evanjelia podľa Lukáša je prednášané po slovensky. Obe úvodné čítania z Biblie mali na starosti herci a to Štefan Bučko a Ján Gallovič.

Modlitba veriacich bude po slovensky, anglicky, nemecky, maďarsky a rómsky, nasledovať bude požehnanie rodín. Na záver svätej omše pozdraví pápeža bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský a ľud pozdraví aj pápež František.

10.02 - Pápež František daroval Apoštolskej nunciatúre v Bratislave, kde bol ubytovaný, pamätnú medailu a mozaiku so svojím erbom.

9.53 - Zo sakristie prichádzajú k oltáru arcibiskupi, biskupi, kňazi a pápež František. Oblečené má rúcho z dielne slovenskej umelkyne Jany Zaujecovej. Oficiálne sa začína omša v Šaštíne, ktorú doprevádza 150-členný zbor.

9.36 - V Šaštíne je už aj prezidentka Zuzana Čaputová. Prítomní sú aj viacerí vrcholní predstavitelia vlády ako Boris Kollár, Eduard Heger či Igor Matovič. Pre kolóny a problémy s dopravou čakajú na vstup ešte stovky ľudí.

Prezidentka Zuzana Čaputová v Šaštíne
Prezidentka Zuzana Čaputová v Šaštíne Foto: TASR - Martin Baumann
 

9.13 - Pápež v otvorenom aute prechádzal ulicami Šaštína, spoza zábran mu počas celej trasy mávali stovky ľudí.

9.10 - Pápež František je už v Šaštíne, po deviatej hodine absolvuje modlitbové stretnutie s biskupmi v Národnej svätyni.

 

8.39 - Pred začiatkom svätej omše bol od skorých ranných hodín pripravený aj sprievodný program. Jeho súčasťou bola napríklad modlitba posvätného ruženca, chvály, loretánske litánie.

 

8.27 - Na podujatie sa podľa organizátorov zaregistrovalo približne 45 000 účastníkov, z toho 437 hendikepovaných, 5 981 detí a 2 629 cudzincov. S organizáciou pomáha 1 432 dobrovoľníkov, organizátorov a dodávateľov je 464. Na podujatie v Šaštíne sa zároveň registrovalo 757 kňazov.

8.06 - Cesta v smere Kúty - Šaštín-Stráže je momentálne uzatvorená. Vzhľadom na dopravnú situáciu organizátori upravili vstup do sektorov a návštevníci do nich môžu vstupovať o hodinu dlhšie, a to do 9.00 h. Na vstupe je zdržanie, polícia preto žiada ľudí, aby sa čo najskôr registrovali do sektorov. Viac informácií o obmedzeniach nájdete tu.

08.00 - Hlava katolíckej cirkvi dnes navštívi Šaštín, ráno po deviatej je na pláne modlitbové stretnutie s biskupmi a o 10.00 h svätá omša pri Národnej svätyni. Na priestranstve ho už teraz očakávajú tisícky pútnikov. Prichádzali už v noci a v skorých ranných hodinách. Brány areálu sa otvárali v utorok o 22.00 h.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?