Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Djokovič chce o rok štartovať na AO. Premiér štátu Viktória mu odkazuje, že iba ak sa zaočkuje
Viac v článku
17. 10. 2021 12:55 , článok bol aktualizovaný 17. 10. 2021 18:51 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

P. Pellegrini: Ťažko si viem predstaviť, že by som sa vrátil do vlády na čele s R. Ficom

Hosťami relácie Na telo boli ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini.

Peter Pellegrini a Mária Kolíková.
Peter Pellegrini a Mária Kolíková. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
Peter Pellegrini.
Peter Pellegrini a Mária Kolíková v Na telo.
Peter Pellegrini a Mária Kolíková v Na telo.

Obvinenia z trestných činov neobchádzajú policajtov, politikov, ani vysokých funkcionárov štátnych inštitúcií. Názor politikov na to, ako by sa mali zachovať samotní obvinení, sa však rôzni. V relácii Na telo sa v tejto téme nezhodli ani ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Rozdielny pohľad majú aj na to, akým spôsobom by mala vláda uskutočniť reformy, ktoré však podľa oboch krajina potrebuje.

 

Celú reláciu nájdete na VOYO TU!

Kažimírovo obvinenie

Politickú scénu rozdeľuje názor na to, ako by sa mal po obvinení z účasti na korupčnej schéme zachovať guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. Peter Pellegrini za svojim niekdajším straníckym kolegom stojí a nevidí dôvod, prečo by sa mal guvernérskej stoličky vzdať. „Nemôžeme jednoznačne povedať, že orgány činné v trestnom konaní fungujú absolútne nestranne, apoliticky a nedochádza k manipulovaniu vyšetrovania,“ vyhlásil.

Líder strany Hlas pripomína, že za obvinením stojí výpoveď jediného kajúcnika. Za bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, ktorý bol vo funkcií aj za jeho vlády, sa však nepostavil. „Ten človek tu napáchal boh vie čo všetko. Tomu človeku pravdepodobne mali hroziť nejaké iné tresty. Aby sa im vyhol, narozpráva na kadekoho hocičo,“ hovorí P. Pellegrini.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková mu vyčíta, že ak spochybňuje inštitút spolupracujúceho obvineného, tak spochybňuje základný inštitút v trestnom práve. „To čo robíte konštantne je, že napádate celý systém, ktorý vám predtým vyhovoval. Teraz vám nevyhovuje, lebo sú stíhaní ľudia, ktorí sú vám blízky a to vyšetrovanie smeruje aj k vám,“ protirečí M. Kolíková. Zopakovala, že podľa nej by mal P. Kažimír svoje odstúpenie z funkcie zvážiť.

Čítajte tiež: Divák sa opýtal Pellegriniho, či mu nie je hlúpo, keď sa zastáva ľudí, ktorí sa priznali k zločinom

Viaznuce reformy

Reformná jeseň, ktorú vláda avizovala sa zasekla na odpore koaličnej strany Sme rodina Borisa Kollára. Ten odmieta podporiť stratifikáciu nemocníc, súdnu mapu a najnovšie aj zonáciu národných parkov. M. Kolíková napriek tomu verí v obrat, „ja si stále myslím, že tá dohoda nakoniec bude,“ vyhlásila. Možnosť, že by reformy prešli bez hlasovania poslancov B. Kollára pripúšťa, vyslovene zablokovať ich podľa nej však nemôže. „Nemožno vetovať niečo, čo je v programovom vyhlásení vlády,“ odkázala koaličnému partnerovi.

Opozičný líder je ministerke navrhol, aby sa svoju reformu súdov najskôr vybrala vysvetliť do regiónov a nepretláčala ju zhora. „Túto reformu nepodporuje nikto okrem samotnej autorky, pani ministerky,“ podotkol. M. Kolíková sa pri podpore zmeny justície odvoláva na prieskumy verejnej mienky. „ Ľudia chcú zmenu v justícii a je pre nich dôležitejšia dostupnosť spravodlivosti, ako dostupnosť súdov,“ argumentuje.

Rovnako v oblasti transformácie nemocníc by mala podľa P. Pellegriniho vláda najskôr hľadať podporu v dotknutých mestách. Potrebu zmeny však pripúšťa. „Reforma zdravotníctva pred nami je, či sa nám to páči, alebo nepáči,“ povedal. Zmenám v malých nemocniciach by však podľa neho mala predchádzať dostavba tých väčších, či už na bratislavských Rázsochách, v Banskej Bystrici, alebo v Košiciach.

Záznam relácie si môžete vypočuť aj vo forme podcastu:

Po skončení relácie bol výsledok ankety 71 ku 29 v prospech Petra Pellegriniho. Hlasovať môžete aj naďalej.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo

Už ste čítali?