Pondelok 24.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
VIDEO: Netradičný pohľad z bratislavskej bytovky. Po chodníku sa prechádzalo stádo diviakov
Viac v článku
26. 10. 2021 18:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Vzťahy nie sú ľahké, sú komplikované. Týchto sedem vecí je na nich najťažších

Ak ich zvládnete, vybudujete si zdravé a pevné puto.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com/Nadezda Nikitina

Známe knihy, filmy, seriály aj rozprávky nám núkajú víziu ideálnych vzťahov. Spočiatku mierna zápletka slúži ako citová skúška postáv, ktorá ich väčšinou utvrdí v citoch a vedie zaľúbencov k vyznaniu lásky a takzvanému šťastnému koncu. Znie to ideálne, nie?

Aj keď by sme chceli podobne jednoduchý dej so šťastným koncom vidieť aj v našich životoch, tak v skutočnosti sú vzťahy omnoho komplikovanejšie. Cesta k vytvoreniu dlhodobého, pevného a zmysluplného vzťahu si vyžaduje veľa práce, kompromisov a prekonanie nie jednej prekážky.

„Jeden z najväčších problémov sa objaví hneď na začiatku vzťahu, keď sa z obyčajného stretávania sa stane oddaný a reálny vzťah,“ uviedla odborníčka na vzťahy Hayley Quinnová. Pre portál Independent však uviedla aj iné prekážky, ktorým najčastejšie páry čelia. Aké, sa dočítate nižšie.

Prečítajte si aj: Obávate sa o svoj vzťah? Tieto signály prezrádzajú jeho úpadok

Definovanie vzťahu

Ako už naznačila odborníčka, prvotný problém nastáva už pri definovaní vzťahu. Hlavne v dnešnej dobe, kedy randenie, večere, kino a dokonca ani intímne zblíženie neznamenajú, že ste vo vzťahu.

„V súčasnosti je pomerne ľahké stretnúť niekoho, ale ťažké definovať vzťah s touto osobou. Práve preto sa o tom musíte porozprávať a zistiť, na čom ste. Ak dotyčný povie, že na vzťah nie je pripravený, aj napriek stretávaniu sa s vami, akceptujte to. Snažte sa medzi osobami nájsť takých ľudí, ktorí chcú to čo aj vy. Nesnažte sa prispôsobiť a znížiť svoje požiadavky na partnera len preto, že sa vám niekto páči,“ radí Quinnová.

Problémové môžu byť aj samotné súčasné vzťahy. Okrem klasických sa páry hlásia aj k otvoreným vzťahom, kamarátskym s výhodami či viacpočetným vzťahom.

Rešpektovanie sa

No a nech už svoj vzťah definujete akokoľvek, nemôže v ňom chýbať vzájomný rešpekt. Ten sa bude meniť na základe meniacej sa úrovne vášho vzťahu, niekedy k horšiemu a niekedy k lepšiemu. Avšak či už je to tak alebo onak, nerešpektovanie partnerových názorov, hraníc či záujmov môže viesť k vážnym problémom.

„Ľudia môžu byť rozdielni, mať iné názory na danú vec, iné potreby vo vzťahu, ale mali by sa aj tak rešpektovať,“ hovorí psychologička Daria Kussová. „Nemôžete dúfať, že niekoho zmeníte. Nie je to realistická stratégia, a preto je pravdepodobné, že z dlhodobého hľadiska zlyhá. Uvedomte si, že vo vzťahu sa nie vždy musíte zhodnúť. Buďte radi, že máte po boku skvelého človeka,“ dodáva.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/fizkes
 

Komunikácia

Nevyhnutnosť otvorenej a úprimnej komunikácie sme vám spomínali už niekoľkokrát. Je nevyhnutná nielen pri zdravom fungovaní vzťahu, ale aj pri výchove, fungovaní a naplnení intímnej stránky vzťahu a vyhýbaniu sa nedorozumení. Neefektívna komunikácia totiž často býva príčinou hádok.

Nepochopenie a nedostatočnú komunikáciu najlepšie vyriešite tak, že si na rozprávanie vyhradíte čas. Vyhnite sa výčitkám a obviňovaniu v štýle, ty ma nepočúvaš, veď som to spomínal a pod. Dohodnite sa, že každý večer pred spaním sa polhodinu budete rozprávať o celom dni a dohodnete sa na spoločnom riešení a postoji k veciam, o ktorých musíte rozhodnúť. Tak získate plnú pozornosť partnera, budete aktívne počúvať a môžete si byť istý, že riešite veci spoločne.

Spoločne trávený čas

Ste kariérne vyťažení, športujete, vozíte deti na krúžky a už vám jednoducho nezostáva čas na partnera. Je pre vás ľahké a prirodzené dať partnera bokom. Čas určený len pre vás dvoch je obmedzený na minimum.

„Všetci by si mali byť vedomí, že jednostranné fungovanie vzťahu nefunguje. Vo vzťahoch musí byť dostatok bezpečia a nezávislosti, aby si obaja partneri užili partnerov, ale aj vzájomnú romantiku a strávili čas osamote. Individuálny čas nemôžete stlačiť na nulu, pretože vo vzťahu by začala chýbať fyzická a emocionálna intimita,“ hovorí vzťahová odborníčka.

Inými slovami, nechcete sa dostať do bodu, keď jediný čas, ktorý strávite so svojim partnerom, je pred televízorom alebo pri spoločnom umývaní riadu. Choďte sa poprechádzať, poskladajte puzzle, vyberte sa na masáž, víkendový pobyt alebo na večeru. Venujte sa partnerovi.

Prečítajte si aj: Máte problém s dosiahnutím vyvrcholenia? Tipy ako podporiť orgazmus

Fyzická intimita

No a keď už sme spomenuli tú intimitu, tak tá je vo vzťahu naozaj dôležitá. Vo vzťahu sa časom sexuálna aktivita znižuje, ale nemôže zaniknúť úplne. Rozprávajte sa aj o vašom sexuálnom živote či je pre vás dostačujúci a nechcete ho oživiť. Ak sú intímne suchoty len výsledkom nedostatočného času či nezáujmu jedného z partnerov, ľahko spôsobia ďalšie problémy vo vzťahu.

„Sex a fyzický dotyk produkujú oxytocín, hormón lásky, ktorý zbližuje pár a vytvára medzi nimi dôveru,“ tvrdí psychologička. Podľa nej sa je nutné zachovať blízkosť a intimitu.

Kompromisy

Vzťah je založený na kompromisoch, musíte sa naučiť robiť ich a aj ich prijímať. Ide o osvedčenú radu, ktorú nájdete v každej brožúrke, knihe či článkoch o vzťahoch. Podľa Quinnovej je tiež dôležité uvedomiť si, aký je správny stupeň kompromisov.

„Dosiahnete to tak, že budete mať od partnera realistické očakávania a nebudete si vynucovať 100 percentne rovnaké preferencie ako máte vy. Vytvorte harmóniu, naučte sa prijímať aj dávať. Musíte vedieť, kedy je nutné ísť s prúdom a naopak, kedy vyjadriť vlastné potreby,“ hovorí.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/izkes
 

Nezhody

Áno, aj hádky sú vo vzťahu. Sú dôležité a neodmysliteľné. Páry, ktoré tvrdia, že sa nehádajú, vo väčšine prípadov napokon vybuchnú a rovno vzťah ukončia. Je totiž dôležité vyjadriť svoj názor, argumentovať. Hádky vzťah v podstate formujú.

„Schopnosť vedieť sa efektívne posunúť vpred aj vo chvíli, keď s druhým nesúhlasíte, je veľmi dôležitá. Namiesto trucovania a urážania prijmite argumenty partnera, objímte ho a nevyťahujte dávno nevyriešené problémy. Máte na výber. Môžete mať pravdu alebo môžete byť šťastní,“ dodáva Quinnová. Takže namiesto toho, aby ste neustále so sebou súťažili a snažili ste sa zakaždým zvíťaziť, snažte sa vecne uvažovať a premýšľať o probléme.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?