Sobota 27.11. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Pred 100 rokmi sa narodil Alexander Dubček. Stal sa symbolom odvahy, ľudskosti a nádeje
Viac v článku
20. 10. 2021 10:00 | BRATISLAVA/PR článok

Odborníci upozorňujú na nárast depresií počas jesene

Nová slovenská štúdia odhalila, ako si jednoducho pomôcť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Sychravá jeseň najčastejšie vyvoláva úzkosti a depresie aj u ľudí, ktorí nimi inak netrpia. Záťažou pre duševné zdravie sú taktiež stres na pracovisku či množstvo povinností mimo práce. Slovenský vedecký výskum potvrdil, že k lepšiemu zvládaniu stresových situácií a k potlačeniu úzkostných stavov pomáha dostatočný príjem magnézia (Mg).

Najprirodzenejším spôsobom, ako dostať magnézium do tela, je dostatočný príjem minerálnej vody. Potrebný je však optimálny obsah magnézia v správnom pomere s ďalším minerálom – kalciom.

Magnézium priamo do buniek

Biomedicínsky výskum AquaMin, ktorý realizovala spoločnosť MEDIREX a.s. v spolupráci s Internou klinikou Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnou nemocnicou Bratislava, potvrdil že magnézium prijaté v Gemerke dokáže telo efektívne vstrebať a účinkuje priamo v bunkách.

Príjem magnézia v minerálnej vode Gemerka dostatočne zásobil organizmus týmto minerálom, pričom magnézium išlo priamo do buniek, teda presne tam, kde má pôsobiť,“ vysvetľujú autori výskumu prof. MUDr. Juraj Payer PhD, MPH, FRCP a doc. MUDr. Peter Jackuliak, PhD, MPH.

Hlavné zistenia z výskumu - pozitívny vplyv na psychiku

Mgr. Petra Brandoburová, PhD. z riešiteľského tímu psychológov sumarizuje hlavné zistenia: Účastníci štúdie zhodne vyhodnotili, že pravidelné pitie magnéziovej vody Gemerka pozitívne ovplyvnilo kvalitu ich spánku. U ľudí, ktorí boli vystavení nejakej forme záťaže, prispelo pitie minerálky k tomu, že efektívnejšie a lepšie využili energiu na podávanie kognitívneho výkonu. To znamená, že sa im zlepšila pamäť, pozornosť a vedeli sa lepšie sústrediť. Zaujímavé je tiež, že čím bola na začiatku štúdie u ľudí hladina magnézia nižšia, tým viac depresívnych a úzkostných prejavov v úvode výskumu udávali.“

„AquaMin predstavuje cielený výskum, v rámci ktorého bola účastníkom podávaná minerálna voda Gemerka alebo placebo (jemne sýtená pitná voda) v dávkovaní 1,5l denne po dobu 30 dní,“ vysvetľuje technické detaily výskumu medicínska riaditeľka spoločnosti Medirex RNDr. Elena Tibenská, PhD..

Samotný výskum pozostával z dvoch častí,medicínskej a psychologickej. Bol dvojito zaslepený, čo v praxi znamená, že účastníci nemali vedomosť o tom, ktorú z testovaných vôd pijú. Vzorka pozostávala z 80 participantov vo veku 30-65 rokov. Do dvoch skupín bolo rovnomerne rozdelených 26 mužov a 54 žien.

Medzi pozorované sociodemografické údaje boli zaradené pohlavie, vek, najvyššie ukončené vzdelanie a rodinný stav. Všetky sociodemografické údaje boli navzájom nezávislé a konzistentné. Na začiatku aj po ukončení boli všetkým účastníkom výskumu realizované vybrané laboratórne vyšetrenia z krvi a moču pre vyhodnotenie dynamiky vybraných fyziologických parametrov.

Minerálka je vhodnejšia ako výživové doplnky

Efektivitu vstrebávania minerálov prostredníctvom pitia minerálnych vôd už ale v minulosti konštatovali aj iné štúdie a experti. Najefektívnejší spôsob, akým môže naše telo prijať potrebné hodnoty magnézia, je práve pitie minerálnych vôd. Telo dokáže vstrebať cez minerálku až 60 % minerálov, ale cez výživové doplnky len 30 percent,“ jednoznačne uvádza viceprezident Slovenskej spoločnosti klinickej biochémie doc. Ing. Pavel Blažíček.


Výhodou Gemerky je optimálny pomer magnézia a kalcia 1:3

Vápnik, čiže kalcium, je veľmi potrebný na vstrebávanie magnézia do tela. Bez neho to jednoducho nejde. Výskum potvrdil, že Gemerka dodá nášmu organizmu potrebný ideálny pomer spomínaných minerálov, ktoré nám pomôžu nielen odolávať stresu, ale aj lepšie zvládať náročné životné situácie.


Gemerka.
Gemerka.
 

Prečo Gemerka?

· Magnézium prijaté v Gemerke dokáže telo efektívne vstrebať a účinkuje priamo v bunkách.  
·
Účinky a benefity tejto minerálnej vody sú vedecky potvrdené ako u jedinej minerálnej vody na Slovensku.
·
Gemerka pomáha lepšie odolávať stresu.
·
Vplýva tiež pozitívne na kvalitu spánku.
·
Prispieva k zlepšeniu pamäti, sústredenia, pozornosti a rýchlejším reakciám. 
·
Gemerka pomáha znižovať aj mieru depresií a úzkostí.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?