Utorok 25.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Súťaž Ocean Art pozná víťazov: Pozrite si najkrajšie snímky života pod hladinou
Viac v článku
24. 08. 2021 18:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Tri bylinky pre dokonalú očistu tela od toxínov. Rastú aj pod oknami na sídliskách

Najlepšie sú čerstvé, ale ani sušenými v domácej lekárničke nič nepokazíte.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Oleksandr Lytvynenko/shutterstock.com

Nezdravé stravovacie návyky, fajčenie, pitie alkoholu a aj užívanie niektorých liekov. Toto všetko nahráva hromadeniu toxínov v tele, ktoré sa v ňom veselo udomácňujú.

Ako sa ich zbaviť? To je otázka, na ktorú je jednoduchá odpoveď - majte doma bylinky s detoxikačnými schopnosťami. Patrí medzi ne púpava lekárska, žihľava dvojdomá i bazalka pravá. Tieto dary prírody prečistia telo od škodlivín, ktoré spôsobujú nepríjemné komplikácie.

Púpava je odjakživa súčasť ozdravných kúr

Vnímate púpavu lekársku ako burinu, ktorá špatí váš dokonale upravený trávnik? Tak na to rýchlo zabudnite. Je to rastlina, ktorá je odjakživa neodmysliteľnou súčasťou ozdravných kúr.

Dokáže vyplaviť z tela nahromadené škodliviny a zároveň upraví aj poruchy trávenia. Posilňuje imunitný systém, dáva krvný tlak do normálu a uľahčuje prácu kardiovaskulárnemu systému.

Pesto z púpavy.
Pesto z púpavy. Foto: HalynaRom/shutterstock.com
 

Čo tak si z nej pripraviť čaj? Koniec koncov, popíjať ho môžete aj ľadovo vychladený. Listy sa dajú použiť na šalát a dokonca si z neho môžete urobiť aj pesto. Veľmi dobrý je aj med, ktorý si môžete dať do spomínaného čaju.

Žihľava je spoľahlivý čistič

Iste si pamätáte na svoje prvé stretnutie so žihľavou. Svrbenie a červené pupence, ktoré však po chvíle zmizli. No má aj pozitívne vlastnosti. Pri očiste tela je veľmi nápomocná.

Mohlo by vás zaujímať: Púpava, žihľava, ďatelina a iné. Objavte čaro varenia z divokých byliniek

Podporuje funkciu obličiek, vďaka ktorým sa z nášho tela vyplavujú zlé látky. Ak práve nemáte chuť na žihľavový čaj, skúste si ju pridať napr. do šalátu. Naši predkovia to robili bežne a vraj si túto prísadu nevedeli vynachváliť.

Všestranná bazalka

Ak sa rozhodnete pre tzv. kompletné upratovanie tela, môžete siahnuť aj po bazalke. Je to obľúbená bylinka, ktorá si dokonale rozumie so zeleninovými jedlami, omáčkami alebo cestovinami.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: j.chizhe/shutterstock.com
 

Vďaka obsahu eugenolu (látka vyskytujúca sa v olejoch, napr. aj klinčekový alebo škoricový - pozn. red.) má silné detoxikačné vlastnosti. Hravo si poradí aj s mikróbmi, baktériami a ďalšími zárodkami, od ktorých nemožno očakávať nič dobré.

Tento voňavý poklad, ktorý patrí medzi jednu z hlavných ingrediencií mediteránskej kuchyne, upokojuje aj nervy i rozbúrené hormóny. Bazalka je tiež bojovníčka proti zápalom, piše prostreno.cz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?