Streda 26.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Česko daruje Ukrajine delostrelecké granáty, rozhodla vláda
Viac v článku
29. 06. 2021 11:38 | NOVÝ ZÉLAND/TASR

Novodobé chudnutie alebo spôsob mučenia? Vedci predstavili magnetický prístroj na chudnutie

Každá žiena so zariadením schudla za dva týždne v priemere 6,36 kilogramu.

Vedci predstavili magnetický prístroj na chudnutie
Vedci predstavili magnetický prístroj na chudnutie Foto: YouTube / New York Post

Novozélandskí bádatelia vytvorili prístroj na chudnutie, ktorý pomocou dvoch magnetov zovrie hornú a dolnú čeľusť pacienta. Hovorí sa o ňom ako o novom prostriedku proti obezite, a to aj napriek tomu, že ho kritici prirovnávajú k stredovekému mučiacemu nástroju. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

Táto svetová novinka spočíva v tom, že zubár pripevní magnety a skrutky k hornej a dolnej stoličke pacienta, čo umožňuje otvoriť čeľusť iba na dva milimetre.

Vedúci výskumu Paul Brunton z Otažskej univerzity v novozélandskom meste Dunedin uviedol, že užívateľ môže prijímať len tekutú stravu bez toho, aby mal obmedzené dýchanie či schopnosť hovoriť.

„Je to neinvazívna, reverzná, ekonomická a príťažlivá alternatíva k chirurgickým zákrokom,“ povedal s tým, že toto zariadenie podľa neho nemá nijaké nepriaznivé dôsledky.

Výskumníci dodali, že "vyvinuli prvý prístroj na chudnutie na svete, ktorý pomáha v boji proti globálnej epidémii obezity".

V článku publikovanom v júni v odbornom časopise British Dental Journal (BDJ) bádatelia uviedli, že každá zo sedmich žien, ktoré sa zapojili do testovania tohto zariadenia s názvom DentalSlim Diet Control, schudla za dva týždne v priemere 6,36 kilogramu.

Zistili, že pacienti síce spočiatku pociťovali určité nepohodlie, ale všeobecne považovali zariadenie za "tolerovateľné".

Na rozdiel od zafixovania čeľustí, obľúbeného lekárskeho zákroku na obmedzenie prijímania tekutej stravy v 80. rokoch, má DentalSlim núdzové odblokovanie pre prípad, že pacient zvracia alebo má panický záchvat.

Vynález vyvolal na sociálnych sieťach silnú odozvu, pričom mnoho ľudí obvinilo vedcov z hanobenia tučných ľudí a spochybnili jeho etickú rovinu.

Jeden kritik ho označil za "ohavný a neľudský" prístroj, zatiaľ čo iný vidí riziko spojené s osvojením si nezdravých stravovacích návykov. Prirovnali ho tiež k stredovému mučiacemu nástroju.

Vedci poznamenali, že vývoj zariadenia bol schválený etickou komisiou a prebiehal v súlade s medzinárodnými smernicami.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?