Utorok 25.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Nové pravidlá už oddnes: Skrátená izolácia pre pozitívnych aj blízke kontakty
Viac v článku
25. 05. 2021 18:30 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Vek ovplyvňuje aj atraktivitu. Na čo dbáte s pribúdajúcimi číslami?

Ide o určitú múdrosť spojenú s vekom.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: George Rudy/shutterstock.com

Hovorí sa, že mužom záleží hlavne na ženskom vzhľade, ženám zas na jeho vlastnostiach. Samy však uznáte, že s pribúdajúcim vekom, sa vaše hodnoty a preferencie ohľadom partnera menia. Tie, na ktorých ste si zakladali v mladosti už nemajú pre vás tú cenu.

Hlavne u žien sa v mladosti líšia, ale v staršom veku ich už majú dosť podobné. Zameral sa na to aj austrálsky prieskum, ktorý oslovil 7 325 Austrálčanov vo veku 16 až 65 rokov, aby ohodnotili dôležitosť deviatich vybraných charakteristík potenciálneho partnera na stupnici od 0 po 100. Vlastnosti boli rozdelené do troch kategórií, a to estetické (vek, príťažlivosť), zdrojové (inteligencia, vzdelanie, príjem) a osobnostné (dôvera, otvorenosť, citové spojenie).

Štúdia odhalila, že obe pohlavia hodnotia fyzickú stavbu, príťažlivosť a všetky tri osobnostné rysy ako veľmi dôležité. Príjem patril medzi tie menej dôležité.

Prečítajte si aj: Inšpiratívna modelka (23) sa cíti krásnou aj napriek komentárom, aby podstúpila amputáciu

Ako to ide s vekom

Muži vo veku od 18 do 25 rokov dávali oveľa vyššiu prioritu príťažlivosti a fyzickej stavbe, ale ako im pribúdal vek, tieto faktory sa pre nich stávali menej dôležité. Ženy kládli neskôr výrazne váhu na vek, vzdelanie, inteligenciu, príjem, dôveru a citové spojenie.

Ženy do 25 rokov považovali osobnostné faktory za oveľa dôležitejšie ako muži rovnakého veku, po tridsiatke sa však rozdiel začínal zmenšovať. U dospelých nad 60 rokov volili muži osobnostné faktory viac do popredia ako ženy. S pribúdajúcim vekom dávali obe pohlavia väčší dôraz na otvorenosť a dôveru, uvádzajú novinky.cz.

Stephen Whyte z Queensland University of Technology, hlavný autor štúdie, uviedol, že prieskum jasne ukázal, že črty, ktoré ľudí priťahovali u partnera skôr, postupom času dopĺňajú ďalšie, ktoré súvisia s vybraným životným štýlom. „Starší respondenti sa jednoducho zaujímajú menej o estetiku a viac o osobnosť. Dalo by sa tu hovoriť o istej múdrosti spojenej s vekom," uviedol.

Prečítajte si aj: Bolí vás hlava a neviete prečo? Miesto bolesti prezrádza aj jej príčinu

Požiadavky

Podľa Stephena možno počiatočné rozdiely v preferenciách mužov a žien pripisovať aj evolučnej psychológii známej ako rodičovská investícia. Tá tvrdí, že sú ženy pri výbere partnerov prirodzene detailnejšie, pretože reprodukčne viac investujú do prežitia potomkov.

Beatrice Alba, ktorá prednáša na rovnakej univerzite ako Whyte, k tomu dodáva, že hoci sú mnohé rozdiely medzi pohlaviami dôsledkom socializácie, niektoré sú tiež poháňané evolučnými požiadavkami. „Muži môžu mať veľa detí, nemusia otehotnieť a dojčiť. Môžu mať styk s viacerými ženami, tiež omnoho mladšími ako sú oni, ktoré majú väčší reprodukčný potenciál," uvádza.

Profesor Brendan Zietsch z University of Queensland k výskumu dodal, že len posilnil predchádzajúce zistenia o rozdielnych preferenciách u potenciálnych partnerov medzi mužmi a ženami. Zároveň k tomu však podotkol, že stále rastúci počet štúdií tiež naznačuje, že to, čo ľudia všeobecne uvádzajú, že od partnera chcú, ešte neznamená, že to vo výsledku naozaj zodpovedá ich reálnym voľbám.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?