Pondelok 24.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
VIDEO: Netradičný pohľad z bratislavskej bytovky. Po chodníku sa prechádzalo stádo diviakov
Viac v článku
01. 04. 2021 12:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Šťastný domov bez výčitiek. Buďte k sebe s partnerom fér

Férovo vyrovnané domácnosti znamenajú šťastný domov a vzťah.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Lipik Stock Media/shutterstock.com

Šťastný domov je, keď je upratané, uvarené a útulne. Naozaj je to tak? Väčšinu roka sú mnohé ženy stále vo svojich domácnostiach považované za vychovávateľky, kuchárky, upratovačky, matky a partnerky. Občas ešte aj niečo nazvyš. Ich partneri sa k nim nesprávajú férovo a že nejde o výmysel, ale fakt, dokazuje aj český prieskum. Samozrejme, česť výnimkám, kedy sa o domácnosť stará iba muž, čo tiež nie je správne, alebo to majú podelené.

Je potrebné si pritom uvedomiť, že pokiaľ je väčšina domácich povinností na jednom z partnerov, môže to prinášať neúmernú psychickú a fyzickú záťaž, ktorá vyústi v zdravotné problémy (pocit úzkosti, pocit vyhorenia, vyčerpanosť), ale aj partnerské problémy (hádky, pocit nedocenenia, odmietanie v spálni, odcudzenie). Férovo vyrovnané domácnosti preto znamenajú šťastný domov, upozorňujú na to už aj reklamy v televézií. Avšak sú rôzne situácie, pozrime sa preto na ne.

Štyri scenáre

Nesprávne nastavené domácnosti sú tie, kde sú obaja partneri zamestnaní, ale zatiaľ, čo jeden nevie, čo skôr spraviť, druhý, čo s voľným časom. Ak sa muž ide pretrhnúť, má fyzicky ťažkú prácu, ide na nákup a ešte aj doma navarí je to na počutie super, ale bude postupne vyhorievať. Pokiaľ jeho polovička bude pracovať v kancelárií, príde domov a bude prepínať iba program v TV, chodiť na manikúru, pedikúru, ku kaderníkovi a na nákupy, nevydrží im to. On z toho bude skľúčený a nedocenený a ona bude asi ten povrchný typ ženy.

Prečítajte si aj: Veľkonočná výzdoba: Skrášlite si váš domov a navoďte si sviatočnú atmosféru

Rovnaký a u nás bežnejší scenár však je, že žena sa ide pretrhnúť a nevie čo skôr, zatiaľ čo muž príde po práci na byt, sadne na gauč alebo ide na bicykel, behať či s kamarátmi na pivo. Takže zatiaľ čo on si odpracuje osem hodín a má voľno, ona rýchlo ráno varí, potom pracuje a večer upratuje, perie, žehlí, presádza kvetiny na balkóne a o 20. hodine vojde vyčerpaná do obývačky/spálne a cíti frustráciu a skľúčenosť.

V treťom scenári je jeden partner zamestnaný a druhý nie (či už dobrovoľne alebo nútene). V tom prípade je jasné, že zatiaľ, čo je jeden v práci, druhý sa postará o celú domácnosť, prípadne deti, a keď sa vráti polovička domov, môžu spolu tráviť čas. V štvrtom prípade sú zamestnaní obaja a úlohy doma si jednoducho delia na polovicu, prípadne podľa talentu a znalosti partnera.

Komunikácia

Základom každej domácnosti je komunikácia. Ešte predtým ako spolu začnete bývať, porozprávajte sa a ujasnite si, ako si spolunažívanie predstavujete. Uľahčíte si život a vyhnete sa zbytočným hádkam.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/izkes
 

V prvých dvoch prípadoch boli úlohy vo vzťahu nesprávne nastavené, partneri nedocenení, lásku a radosť v ich prípade vystrieda časom rozhorčenie. V domácnostiach, kde pracujú obaja partneri, majú byť úlohy rozdelené. Žena varí? Dobre, tak muž umyje riad a uprace kuchyňu. Partner nevie prať a boji sa, že niečo zle roztriedi? Nevadí, tak bielizeň povešia alebo u vešiaku zloží. Keď budete mať úlohy rozdelené, môže to byť spoločná zábava. Pustíte si nahlas hudbu, jeden povysáva, druhý utrie prach. Navzájom si môžete pomôcť napríklad odsunúť nábytok. Dvom ide všetko ľahšie.

Deti

Veľmi dôležité je aj ujasnenie si jednotných pravidiel pri výchove detí. Každá žena vie, že materská dovolenka je všetkým, len nie tou dovolenkou. A tak si dopredu dohodnite, kto bude k dieťaťu vstávať, upratovať, chodiť na nákup a že výchova nie je iba o jednom rodičovi, ale o oboch.

Určite si aj deň v týždni, ktorý bude iba váš. Keď ho bude ma váš partner, všetko bude na vás a keď ho budete mať vy, tak si dieťa zoberie na starosti iba on. Tak si vždy každý z vás aj oddýchne a načerpá energiu. Samozrejme, veľakrát sa plány menia a je to o kompromisoch, vaša polovička však musí byť ochotná ich aj podstúpiť.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?