Pondelok 24.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Módny svet prišiel o velikána: Stál za šokujúcimi róbami Beyoncé či Kardashianky
Viac v článku
01. 11. 2020 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Zasiahla vás jesenná depresia? Takto s ňou zatočíte

Hlavne sa do seba nesmiete uzavrieť a zostať bez akéhokoľvek kontaktu so svetom.

Najdepresívnejší deň v roku
Najdepresívnejší deň v roku Foto: shutterstock. com

Jesenné sychravé, upršané počasia dá človeku zabrať. Informácie o pandémií koronavírusu tiež nie sú priaznivé, a tým, že čelíme už aj zákazu vychádzania stavia nás to do pozície, že prepadáme depresii. Áno, tá môže doľahnúť aj na zdravých jedincov, ktorý sú silný a odolný, pretože na telo vplýva všetko. Avšak na všetko sa dá nájsť liek a občas aj ten prírodný, skúste s depresiou zamávať nasledovnými radami.

Buďte na seba dobrá

Zasiahla vás depresia? No a čo! Určite si to nevyčítajte a nedovoľte si z toho robiť vedu, ešte si tak prihoršíte. Buďte na seba dobrá. Zvýšte starostlivosť o seba a rozmaznávajte sa. Doprajte si každý deň nejakú radosť, ktorá vás zahreje pri srdci, a snažte sa hľadať radosť aj v iných veciach. Urobte si napríklad dobrú večeru, ktorú si v pokoji vychutnáte, pozrite si ďalší diel svojho obľúbeného seriálu alebo si kúpte novú knižku či niečo pekné na seba.

Mohlo by vás zaujímať: Láska vie byť aj bolestivá. Tu je päť dôvodov, prečo sa vraciame k mužom, korí nám ublížili

Nový záľuba

Nie je nič lepšie, ako keď sa pre niečo nadchnete. Chceli ste sa naučiť hrať na nejaký hudobný nástroj? Alebo ste sa vždy túžili stať umelkyňou? Teraz je ten správny čas vyskúšať to. Prihláste sa na online kurz, alebo si pozrite nejaké tutoriály, či sprievodné videá na YouTube. Ak sa budete sústrediť na niečo nové, čo vám robí radosť, nebudete mať priestor na temné myšlienky spôsobujúce depresie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: ESB Professional/shutterstock.com
 

Udržujte kontakt

Kamaráti, rodina, partner... Všetci sú tu pre vás a mali by vás v podobných chvíľach podporiť, tak im to aj dovoľte. Podpora blízkych a priateľov je v dobe depresií veľmi dôležitá. Je jasné, že keď vám nie je do spevu, najradšej by ste sa zababušili do perín a prespali až do jari, pamätajte ale na to, že práve priatelia vám dokážu zdvihnúť náladu, vypočuť vás, poľutovať, poradiť, ale aj sa s vami zasmiať. Aj keď je stretávanie sa s blízkymi vplyvom koronavírusovej situácie zložité, netreba vešať hlavu. Usporiadajte videochat, alebo si aspoň zavolajte, napíšte.

Cvičte a meditujte

Možno ste si až doteraz jogu a meditačné cvičenia odopierali, pretože ste na ne príliš neverili, ale teraz je na ne ten správny čas. S predlžujúcimi sa večermi a zatvorenými podniky aj športoviskami je najvyšší čas dať im šancu. Nájdite si na internete videá pre začiatočnícku jogu, začnite s pozdravom slnku a počas cvičenia sa sústreďte len na svoj dych a prázdnu myseľ. Postupne tak môžete prejsť aj k meditácii, ktorá vám pomôže vyčistiť hlavu a cítiť sa lepšie.

Mohlo by vás zaujímať: Iba štyri kešu orechy denne majú priam zázračné účinky na vaše telo. Prečo by ste ich mali konzumovať?

Rozmaznávajte sa

K uvoľneniu stresu po náročnom a psychicky vypätom dni vedie jednoduchá cesta a nie je potreba kvôli nej opúšťať domov. Horúci kúpeľ dokáže divy a môžete si ho dopriať aj doma. Stačí si nakúpiť aromatické olejčeky a soľ do kúpeľa, zapáliť niekoľko sviečok a slastne sa ponoriť do horúcej a voňavej vody, radí dama.cz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?