Utorok 25.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Nové pravidlá už oddnes: Skrátená izolácia pre pozitívnych aj blízke kontakty
Viac v článku
18. 10. 2016 13:23 | BRATISLAVA/zg

Vedeli ste, že pyžamo by ste si mali meniť každý deň?

Odborníčka nám povedala pravidlá ako to v skutočnosti je.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: ABB Photo/shuterstock.com

Poznáte to, keď náš partner alebo ratolesť nie a nie vyzliecť obľúbené tričko, spodnú bielizeň alebo nedaj bože ponožky? Vtedy začínate rozmýšľať ako im ich ukradnúť a na „tajňáša" oprať. Ale ako často by sme si mali meniť pyžamo, ponožky alebo spodnú bielizeň. A preto sme oslovili odborníčku, ktorá nám ozrejmila základné pravidlá.

Spodná bielizeň

Prednostka Dermatovenerologickej kliniky LF UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava Mária Šimaljaková tvrdí, že vymieňanie spodnej bielizne u detí, tínedžerov, mužov a žien závisí od práce alebo zdravotného stavu. Podľa jej slov, však by sa mali nohavičky, podprsenka, či slipy meniť každý deň.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: gpointstudio/shutterstock.com
 

Dobrá rada od nás: Spodnú bielizeň, ktorá je vyrobená z jemných materiálov, čipkovanú alebo z umelých vlákien, treba prať pri teplote 30 stupňov. Ak nosíte bavlnenú, môžete teplotu zvýšiť na 60 stupňov, ale postačí aj 40 stupňov. Nezabudnite, že ju vždy treba rozdeliť podľa farieb. Ideálne je, keď ju periete v sieťovaných vreckách.

Ponožky a pančucháče

Rovnaký názor má lekárka aj na ponožky. Je jedno či sú bavlnené alebo z iných materiálov. Podľa nej by sme si ich tiež mali meniť každý deň.

Dobrá rada od nás: Aj tu platí, že pred praním by ste ich mali roztriediť na biele, farebné a čierne. Prať ich môžete podľa toho, z akého materiálu sú vyrobené. Termo a bavlnené asi na 40 stupňov. Aviváž môžete i nemusíte pridať.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: uzhursky/shutterstock.com
 

V prípade pančucháčov i pančúch platí 30 stupňová teplota a treba ich dať tiež do vrecúška. Nestane sa vám tak, že sa zamotajú do iných vecí a zabránite tak ich zbytočnému vyťahaniu.

Tričká a pyžamo

Ak nosíte tričká ako vrchný diel oblečenia alebo ako cvičebný úbor, treba ich tiež meniť denne. Hlavne keď sa človek potí. „Podobne je to aj s pyžamom. Pokiaľ sa tesne dotýka intímnych miest, je potrebné si denne meniť aspoň nohavice. A to predovšetkým u žien," upozorňuje profesorka Šimaljaková.

Dobrá rada na záver: Tričká by sme mali prať pri maximálnej teplote 30 stupňov. Žehliť zásadne pri nízkej teplote (na žehličke máte teplotu označenú jednou bodkou), nechať vyschnúť na šnúre alebo sušiaku na bielizeň. Pozor! Nebielime ich, nedávame do čistiarne a ak ich máte s potlačou, zásadne ich žehlíte prevrátané dovnútra.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Voyagerix/shutterstock.com
 

Pyžamá treba prať podľa štítku, ktorý je prišitý na zadnej strane nohavíc alebo na bočnej strane pyžamového vrchu. Viaceré zdroje uvádzajú teplotu 30 stupňov, ale v prípade bavlnených to môže byť aj viac.

Choroby z oblečenia

Aj vy ste si niekedy povedali, či ste neochoreli, resp. sa nevysypali z nového oblečenia. Prednostka Šimaljaková hovorí, že choroby z oblečenia sú zriedkavé.

„Najčastejšie to môže byť voš šatová v ďalšom poradí svrab a voš lonová. Skôr sa stretávam s alergickými reakciami na farbivá, resp. kovové časti, ktoré sa na odevoch nachádzajú," vysvetlila. Ako prevenciu radí nosiť len svoje oblečenie a pokiaľ sa vyskytne problém, dlho nečakať a ísť k lekárovi.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?