Nedeľa 23.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Pri Dunajskej Strede došlo k tragickej nehode. O život prišla žena, medzi zranenými je aj dieťa
Viac v článku
27. 11. 2021 07:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Záchranár pred centrálnym príjmom: Nezaočkovaní majú oveľa horší priebeh. V ich tvári vidíme zahanbenie

Výjazdy sanitiek ku covidovým pacientom stúpajú najmä na západe krajiny.

Pacienta s covidom privážajú do nemocnice v Ružinove.
Pacienta s covidom privážajú do nemocnice v Ružinove. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Na centrálny príjem v Ružinove prichádza sanitka. Vychádzajú z nej dvaja zdravotníci v overale a štíte. Vytiahnu ležadlo, na ktorom sedí starší pán. Má nasadenú kyslíkovú masku a v rukách zavedené kanyly. Nesúc si ruksak ho zdravotníci odvážajú do nemocnice. Pre lekárov z rýchlej zdravotnej služby je toto už rutinná záležitosť. Posledné dni cítia zvýšený nápor.

Jeden zo zdravotníkov, ktorý stojí pri sanitke, nám hovorí, že v týchto dňoch im väčšinou volajú ľudia s COVID-om. Najhoršie sú na tom nezaočkovaní. Stane sa, že musia ísť aj k zaočkovanému pacientovi, no väčšinou preto, lebo má úraz alebo upchaté močové katétre. COVID majú takmer bezpríznakový. Respiračné problémy majú zvyčajne nezaočkovaní.

„Nezaočkovaní sú väčšinou tí desaturovaní, so sťaženým dýchaním. To je ich najčastejší problém,“ hovorí zdravotník pred centrálnym príjmom.

Súčasťou vyšetrenia je aj otázka, či sú zaočkovaní. „Väčšinou na mimike človeka vidíme, že s hanbou priznáva, že sa nedal zaočkovať. Kolegom sa stalo, že povedali pacientovi, že má pozitívny test na koronavírus a on im nechcel veriť a tvrdil, že má len obyčajný zápal pľúc,“ hovorí. Ľudia s nízkou saturáciou kyslíka potrebujú kyslíkovú liečbu. Ak nezaberá a stav sa im zhorší, pomôcť im môže umelá pľúcna ventilácia, keď ich už pľúca nezvládajú fungovať.

Sanitka vyloží pacienta pred nemocnicou, kde ho musia najprv zaregistrovať a následne vyšetriť. Každému s COVID-om alebo podozrením naň vezmú krv a urobia röntgen pľúc. Podľa výsledkov ho buď pošlú do domácej liečby, alebo hospitalizujú.

Aký je ďalší osud pacienta, ktorého práve priviezli, sa už nedozvieme. Záchranári si svoje povinnosti plnia po prah dverí centrálneho príjmu. Rýchlo musia vydezinfikovať vnútro sanitky aj svoje ochranné obleky. Každú chvíľu ich môže čakať ďalší výjazd.

Urgentný príjem v nemocnici v Ružinove.
Urgentný príjem v nemocnici v Ružinove. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Dojazdy sanitiek pre COVID môžu trvať dlhšie

Za týždeň zaznamenal Bratislavský kraj 272 výjazdov sanitiek ku covidovým pacientom. Za sedem dní sa počet výjazdov zvýšil o 57. Nárast potvrdila aj hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská.

Pacienti, ktorých privezú do nemocnice, sú v rôznom štádiu ochorenia. Niektorí prídu s ľahšími príznakmi a niektorí už musia byť hospitalizovaní. Kliská však ubezpečuje, že každý pacient, ktorý potrebuje hospitalizáciu, má voľné lôžko. Hovorí však, že všetky centrálne príjmy najväčšej nemocnice sú preťažené. „Prosíme preto pacientov, aby pri ochoreniach, ktoré dokáže vyriešiť aj obvodný lekár, navštívili najskôr jeho,“ hovorí Kliská.

Lekári musia aj počas pandémie zachraňovať ľudí v ohrození života. Ide napríklad o ľudí s infarktom, mozgovou príhodou či pri autonehodách. Dojazdy sanitiek však pre epidémiu môžu trvať dlhšie. Záchranári nemajú špeciálne sanitky pre pacientov s COVID-om. Pacient s iným problémom je tak často v nevýhode. Približne polhodinu navyše treba na to, aby sanitku pripravili na ďalší výjazd.

 

Pandémia sa presúva na západ

Situácia je na Slovensku už niekoľko týždňov kritická. Denne zaznamenávame rekordné prírastky pozitívne testovaných PCR testami. Prekonali sme aj najvyššie hodnoty z druhej vlny. Plné nemocnice už postupne rušia bielu medicínu. Už tradične sa tretia vlna začala rozmáhať na severe a severovýchode krajiny.


Zdroj: Dáta bez pátosu

V súčasnosti už v týchto lokalitách badáme pokles pozitívnych prípadov aj výjazdov sanitiek, hoci čísla sú tam stále najvyššie spomedzi celého Slovenska. Naopak, nárast zaznamenáva západ krajiny. V Košickom kraji klesol za týždeň počet výjazdov sanitiek o 16, v Žilinskom o 35. V Prešovskom kraji stále čísla stúpajú. Najvyšší nárast však zaznamenal Trenčiansky a Trnavský kraj - 63 a potom Bratislavský s nárastom o 57 výjazdov. Počty stúpli aj v Nitrianskom kraji.

Výjazdy sanitiek.
Výjazdy sanitiek. Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR
 

Primár bratislavského odelenia ARO Jakub Hložník potvrdil, že majú plné všetky tri covidové oddelenia. Obsadené majú aj všetky lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou nezaočkovanými pacientmi.

Vysvetlením tohto trendu môže byť, že tretia vlna sa začala na východe a postupuje ďalej krajinou. Východ a sever je do veľkej miery už premorený a vírus sa presúva do miest, kde ešte sú ohrození ľudia. Bratislava má síce zaočkovaných vyše 75 percent ľudí nad 50 rokov, no priemernú zaočkovanosť má na úrovni 65,44 percenta obyvateľov. Je to výrazne viac ako je priemer Slovenska, ale stále ešte ostáva veľký počet nechránených ľudí. Tí všetci sú ohrození delta variantom. Podľa štatistík sa do nemocníc dostávajú aj mladší pacienti bez očkovania.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?