Streda 26.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Slovensko má nadúmrtnosť už štvrtý mesiac po sebe. Pozrite sa, kde je najhoršia situácia
Viac v článku
24. 11. 2021 11:00 | BRATISLAVA/jh

Nová zbraň vedcov proti koronavírusu: Žuvačka zachytáva vírus v slinách

Cieľom je eliminovať vírus a nakaziť oveľa menej ľudí.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

V boji proti koronavírusu vedci neustále vyvíjajú nové prostriedky, ktoré nám pomôžu pandémiu poraziť. Okrem vakcín a liekov teraz predstavili experimentálnu žuvačku, ktorú vymysleli v USA, uvádza agentúra Reuters.

Žuvacia guma obsahuje kópie enzýmu ACE2, ktorý funguje ako receptor vírusu na povrchu ľudských buniek a dokáže tak významne znížiť množstvo vírusu v slinách. Človek s infekciou, ktorý by žuvačku používal, by tak nakazil oveľa menej ľudí vo svojom okolí.

Jednoduchá domáca liečba covidu je na dosah. Na trh by sa čoskoro mohla dostať táto tabletka

Podľa vedcov znižuje žuvačka množstvo koronavírusu v ústnej dutine až o 95 percent. Výsledky experimentu odborníci z univerzity v Pensylvánii zverejnili v časopise Molecular Therapy.

Žuvačka proti koronavírusu vonia a chutí ako klasická, ktorú dobre poznáme. Má rovnakú konzistenciu a dá sa roky skladovať pri izbovej teplote.

Žuvačka by mohla nájsť využitie najmä v krajinách, kde nie sú vakcíny dostatočne dostupné pre každého. Jej hlavným cieľom je znížiť vírusovú záťaž v slinách, ktorými sa môže vírus ľahko prenášať napríklad pri kašli, kýchaní a rozprávaní.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?