Streda 26.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Česko daruje Ukrajine delostrelecké granáty, rozhodla vláda
Viac v článku
13. 11. 2021 19:50 | BRATISLAVA/TV Markíza

Mnohí rodičia posielajú deti do školy aj s príznakmi covidu

Choroba sa potom šíri v triedach a deti ochorenie prinesú domov a nakazia rodičov.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Majú príznaky covidu a aj napriek tomu ich posielajú medzi spolužiakov a učiteľov. Na východnom Slovensku sa množia prípady, keď vraj rodičia akosi zabúdajú byť zodpovední a riskujú problémy. Počet pozitívnych tam pritom prudko rastie.

Ivana je z Michalovského okresu a má dve školopovinné deti.

„My sme mali prípad, že moje dieťa prišlo zo školy domov s tým, že spolužiačka bola chorá v škole. Tie deti pokašliavajú a rodič keď to dieťa neotestuje, tak nevie, či má v sebe vírus alebo či to prenáša,“ hovorí Ivana.

O podobnej skúsenosti rozpráva aj vychovávateľka Zuzana – taktiež z okresu Michalovce.

„Rodičia čakajú, a akoby to zjednodušujú. Veď je to len soplík, nádcha. Buď zo podceňujú, alebo nevedia čo robiť,“ hovorí Zuzana.

Hovoria, že mnohí deti dokonca testovať nechcú - vyhodnotia, že dôvod na to nie je.

Odborníci opäť pripomínajú, že do školy, škôlky či iného školského zariadenia patrí iba bezpríznakové dieťa. V tomto období to platí niekoľkonásobne.

„Bezpríznakové znamená, že nemá príznak ochorenia, nemá hustý zelený sopeľ, nemá kašeľ, teplotu, je v dobrej kondícii,“ vysvetľuje Elena Prokopová, pediatrička, hl. odborníčka pre primárnu pediatriu.

Rodičia dostávajú od školy aj naďalej samotesty a bude to tak minimálne do konca roka. Ak má dieťa príznaky – má zostať doma. Ak príznaky pretrvávajú 2-3 dni, treba ho dať otestovať.

„Ak majú doma pozitívny samotest, ihneď si treba dať urobiť test v momke. Ak sa to potvrdí, treba ísť do izolácie, oznámiť to škole a v pokoji sa prihlásiť na stránke korona.gov na verifikáciu testu,“ dodáva Prokopová.

Takýto postup podľa odborníčky môže ochrániť aj rodinných príslušníkov – a to najmä starých rodičov. Mnoho generácií totiž žije pokope.

Pozrite si reportáž

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?