Sobota 29.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Británia zvažuje vyslanie ďalších vojakov do východnej Európy. V hre sú aj vojenské lietadlá a lode
Viac v článku
13. 11. 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Prvá krajina Európy opäť zavádza lockdown. Nespokojní ľudia vyšli do ulíc

Pritvrdiť musia aj Dáni, Nemci a Rakúšania.

Protesty v Holandsku pre lockdown
Protesty v Holandsku pre lockdown Foto: Profimedia

Západná Európa sprísňuje protipandemické opatrenia. Holandsko ako prvá krajina dokonca zavádza lockdown, hoci len čiastočný. Bude platiť pre všetkých, bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní.

V lete, keď bol covid na ústupe, si Európania mysleli, že slovo lockdown už počuť nebudú. Teraz sa skloňuje aj tam, kde to asi nikto nečakal.

Krátko po tom, čo holandský premiér oznámil čiastočný lockdown, ulice Haagu zaplnili protestujúci. Polícia ich rozháňala vodnými delami a piatich ľudí zatkla.

Trojtýždňový lockdown, ktorý sa v Holandsku začína už dnes (13.11.) večer, znamená nasledovné: všetky obchody a prevádzky okrem potravín budú musieť byť po 18-tej zatvorené. Vláda zdôrazňuje, že sa to týka aj nevestincov a kasín. Stopku dostali aj všetky hromadné podujatia. Tie športové budú bez divákov.

V Holandsku majú o 30 percent viac zaočkovaných ako my, napriek tomu im počet nových prípadov prudko stúpa a plnia sa aj nemocnice. Celý systém je na pokraji kolapsu.

Tento týždeň pritvrdili aj Dáni. Paradoxne severania boli pred pár mesiacmi prví, ktorí v Európe vyhlásili, že koronavírus už nie je hrozba a zrušili všetky opatrenia. Teraz opäť zavádzajú povinné covidpasy a chcú ich presadiť aj na pracovisku.

Rekordné počty pozitívne testovaných hlásia aj Rakúšania a Nemci. Obe krajiny preto plánujú sprísnenie opatrení. Dosluhujúca kancelárka Nemcom povedala, že ich čakajú ťažké týždne.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?