Streda 26.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
Mimoriadna správa
Česko daruje Ukrajine delostrelecké granáty, rozhodla vláda
Viac v článku
11. 11. 2021 06:26 | TEL AVIV/TASR

Izrael schválil očkovanie detí od päť rokov vakcínou od Pfizer/BioNTech

Podľa tamojších odborníkov ale bude náročné presvedčiť časť rodičov, aby svojich potomkov dali zaočkovať.

Ampulky s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer/Biontech pre deti.
Ampulky s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer/Biontech pre deti. Foto: TASR/Pfizer via AP

Izrael v stredu odsúhlasil, aby boli deti vo veku päť až jedenásť rokov očkované vakcínou proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech. Podľa tamojších odborníkov ale bude náročné presvedčiť časť rodičov, aby svojich potomkov dali zaočkovať. Informoval o tom denník The Times of Israel. Izrael tak nasleduje Spojené štáty, v ktorých očkovanie tejto vekovej skupiny schválil Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).

Očkovanie uvedenej skupiny maloletých detí v tajnom hlasovaní odsúhlasilo 73 zo 75 izraelských odborníkov. „Je to veľmi dôležité rozhodnutie o veľmi bezpečnej vakcíne,“ povedal epidemiológ Nadav Davidovič, ktorý očakáva v tejto vekovej kategórii menší výskyt vedľajších účinkov, než aké pozorovali po očkovaní starších mladistvých.

Zároveň dodal, že rodičia zhruba polovice detí v tejto vekovej skupine chcú dať svojich potomkov zaočkovať, avšak zvyšní váhajú. Obáva sa preto, že tento trend v Izraeli prehĺbi "koronavírusové rozdiely", keďže v bohatších rodinách, ktoré sú viac naklonené prevencii, bude miera zaočkovaných detí oveľa vyššia, ako v tých chudobnejších.

Podľa odborníkov však s očkovaním detí budú zrejme váhať aj v komunitách ultraortodoxných židov či arabských komunitách, ktoré sú v priemere chudobnejšie a v súvislosti s očkovaním skeptickejšie ako ostatní obyvatelia.

Do Izraela majú prvé dávky vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech určené deťom doraziť budúci týždeň. Podľa nedávnej štúdie má očkovacia látka od konzorcia Pfizer/BioNTech viac ako 90-percentnú účinnosť pri prevencii symptomatických foriem ochorenia u detí vo veku od päť do 11 rokov. Údaje pochádzajú od približne 2250 účastníkov štúdie, pripomína The Times of Israel.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?